fblogo

Jak korzystać z

Miejskiej Biblioteki Publicznej

im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie?

Kto może zapisać się do biblioteki?

Każda pełnoletnia osoba, legitymując się dokumentem zawierającym zdjęcie oraz dane adresowe, może zapisać się do Wypożyczalni dla dorosłych, Oddziału dla dzieci i młodzieży oraz Czytelni Multimedialnej.

Osoby niepełnoletnie zapisują się do Oddziału dla dzieci i młodzieży wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym, który musi mieć przy sobie dowód osobisty lub prawo jazdy. Osoba ta zobowiązuje się do wzięcia odpowiedzialności za książki wypożyczone przez czytelnika, który nie ukończył 18 roku życia. Korzystanie z komputerów przez osoby niepełnoletnie odbywa się za okazaniem dokumentu ze zdjęciem oraz aktualnym adresem zameldowania danej osoby.

Po ukończeniu 16 roku użytkownikowi zapisanemu wcześniej w Oddziale dla dzieci i młodzieży, umożliwia się korzystanie z Wypożyczalni dla dorosłych.

Multimedia, tj. audiobooki oraz filmy wypożycza się jedynie osobom pełnoletnim.

Jakie formalności należy spełnić aby stać się czytelnikiem biblioteki?

Po okazaniu dokumentu tożsamości osoba pełnoletnia podpisuje wypełnione przez bibliotekarkę zobowiązanie, które zawiera podstawowe dane o czytelniku, telefon kontaktowy i opcjonalnie adres e-mail. Podpis poświadcza zobowiązanie się do przestrzegania regulaminu obowiązującego w bibliotece. Każdy czytelnik otrzymuje spersonalizowaną plastikową kartę biblioteczną z kodem kreskowym, który zawiera wszelkie dane o aktywności czytelnika, a także udostępniany jest mu login oraz hasło, dzięki którym może korzystać ze swojego konta, znajdującego się na stronie biblioteki. Umożliwia to zamawianie książek, śledzenie terminów ich zwrotów oraz historii wypożyczeń. Karta biblioteczna jest niezbędna do wypożyczenia książki. Zwrot może nastąpić bez jej okazania. Dzięki karcie możliwe jest również korzystanie z maszyny do samodzielnych wypożyczeń, która znajduje się w Wypożyczalni dla dorosłych.

jak korzystać1

jakkorzystac2

Czy korzystanie z biblioteki jest odpłatne?

Korzystanie z biblioteki dla mieszkańców Gminy Wołomin jest bezpłatne. Osoby posiadające tymczasowy meldunek również korzystają z biblioteki bezpłatnie. Mieszkańcy, posiadający meldunek poza Gminą Wołomin, wnoszą zwrotną kaucję, w wysokości wartości książki. Kaucję za wypożyczenie książki z księgozbioru podręcznego, tj. książki akademickie, encyklopedie itp. wnoszą wszyscy użytkownicy biblioteki. Za wypożyczenie filmów w Czytelni Multimedialnej pobierana jest zwrotna kaucja w wysokości 30 zł. Opłatę w wysokości 5 zł. pobiera się od czytelnika który utracił kartę biblioteczną. Biblioteka umożliwia również drukowanie: 0.50 gr za druk czarnego tekstu i grafiki w formacie A4 oraz 1 zł za druk kolorowego tekstu oraz grafiki w formacie A4. Czytelnikom udostępnia się również usługi kserograficzne 0,30 gr. za stronę formatu A4.

jakkorzystac3

jak korzystac4

Jestem już czytelniczką/kiem biblioteki. Co dalej?

Wołomińska Miejska Biblioteka Publiczna umożliwia każdemu czytelnikowi wolny dostęp do książek oraz multimediów. Użytkownik może swobodnie poruszać się po bibliotece. Wyboru książki można dokonać samodzielnie lub z pomocą bibliotekarek. Udostępniony jest również komputer z dostępem do katalogu.

Książki wypożyczane są na okres miesiąca. Czytelnik może posiadać na koncie maksymalnie 4 książki. Pełnoletni czytelnik może posiadać również cztery multimedia: 2 audiobooki oraz 2 filmy. Po przetrzymaniu naliczana jest kara w wysokości 5 gr. za każdy dzień przetrzymania egzemplarza. Audiobooki wypożyczane są na miesiąc, a każdy dzień przetrzymania wiąże się z opłatą 5 gr. za każdy dzień. Filmy DVD wypożyczane są na tydzień, a opłata za każdy dzień przetrzymania egzemplarza wynosi 2 zł.

Istnieje możliwość przedłużenia wypożyczonych książek i multimediów, zarówno osobiście, jak i telefonicznie, pod warunkiem, że nie są one zamówione przez kolejną osobę.

Zasoby biblioteki można również rezerwować osobiście, telefonicznie lub przez internet. Czytelnik powiadamiany jest mailowo bądź sms-owo o dostępności zamówionej książki, która oczekuje na odbiór przez 2 tygodnie od momentu zwrotu przez poprzedniego czytelnika. Audiobooki oraz filmy oczekują na odbiór przez tydzień. Po upływie tych terminów zamówienie zostaje anulowane.

Dokument potwierdzający tożsamość i zawierający dane adresowe umożliwia skorzystanie ze stanowiska komputerowego. Każdorazowo podpisuje się oświadczenie, potwierdzające użytkowanie sprzętu oraz akceptację regulaminu Czytelni Multimedialnej. Komputery udostępniane są w celach naukowych i edukacyjnych na 30 minut. Czas ten może być przedłużony, a korzystanie z komputera uzależnione jest od dostępności wolnych stanowisk oraz sposobu wykorzystania sprzętu.

jak korzystać5

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu korzystania z Wypożyczalni dla dorosłych, Oddziału dla dzieci i młodzieży oraz Czytelni Multimedialnej znajdują się w poszczególnych regulaminach dostępnych w siedzibie biblioteki oraz na stronie internetowej www.biblioteka.wolomin.pl