„Moje miejsce na mapie Wołomina”

Tydzień Bibliotek, przypadający w dniach 8-15 maja, to nie tylko święto wszystkich pracowników tych jednostek kultury, ale także czytelników. Również najmłodszych, dla których Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie, postanowiła przygotować na ten czas wyjątkową niespodziankę. Była to noc spędzona w bibliotecznych murach, a jej tematem były mapy. W piątek, 10 maja, w godzinach 20:00 – 24:00, w sali konferencyjnej biblioteki, zjawiła się liczna grupa dzieci (ok. 90 osób). Były to zarówno jeszcze zagubione i trochę nieśmiałe pięciolatki, jak i przedstawiciele nastoletniej młodzieży. Wyruszyli oni w fascynującą i tajemniczą podróż do świata map, wędrówek i przygód. Każde z dzieci zaopatrzone było w śpiwór i poduszkę, które zostały przez nie pieczołowicie rozłożone na podłodze i pozwoliły na wygodne uczestnictwo w zajęciach.

Na młodych czytelników czekało wiele ciekawych i pouczających atrakcji, poszerzających ich wiedzę z zakresu znajomości historii map, posługiwania się nimi, ich różnorodności oraz aktywności ruchowe i zabawy umysłowe. Po oficjalnym przywitaniu wszystkich przybyłych gości, dzieci oraz ich rodziców, przez dyrektor Miejskiej Biblioteki w Wołominie, panią Izabelę Bochińską, rozpoczęła się ta niezwykła noc. Już pierwsza propozycja była atrakcją wyjątkową -  gościli u nas państwo Aleksandra i Daniel Mizielińscy, autorzy wielu bestsellerowych pozycji dla dzieci, w tym książki pt. „Mapy”. Dzieci mogły posłuchać jak powstawała ta niezwykle ciekawa książka, poznać tajniki zawodu grafika, dowiedzieć się kilku prywatnych tajemnic naszych gości. Oczywiście zadały one autorom wiele zaskakujących pytań, a niemałą radość sprawiła im możliwość uzyskania autografu na książkach, które przyniosły ze swojej domowej biblioteczki.

Następnym punktem naszej bibliotecznej nocy była słodka niespodzianka. Na wszystkich czekał piękny tort, dumnie prezentujący, jadalną oczywiście, mapę naszego miasta – Wołomina. Dzieci miały także okazję zaznaczyć na prawdziwej, ogromnej mapie ulicę, na której mieszkają. Następnie sale opuścili rodzice, a prowadzące Panie, aby wyciszyć wesołą i rozbrykaną gromadkę, zaproponowały  projekcję ciekawego filmiku o przygodach dzielnej myszki – Geronimo Stiltona, który udaje się na wyprawę do Chinatown. Oczywiście jedną z bohaterek tego filmu była mapa. Po filmie, dzieci zebrały swoje śpiworki i dziarsko zabrały się do kolejnego zadania. Tym razem, korzystając z konturów krajów, przygotowanych uprzednio na dużych szablonach, musiały dobrać do wybranej nacji, charakteryzujące ją elementy. Wśród wielu symboli, czekały również te, które miały zmylić czujność małych odkrywców. Ci jednak doskonale poradzili sobie z zadaniami, a na kartonach powstały prawie wierne odwzorowania mistrzowskich map autorstwa Państwa Mizielińskich.

Kolejną atrakcją przygotowaną na tę noc była prezentacja multimedialna, oparta o książkę „Dokąd iść. Mapy mówią do nas” Heekyoung Kima i Krystyny Lipki-Sztarbałło. Została ona podzielona na dwie części – historyczną  i bardziej współczesną. Dzieci miały za zadanie odgadnąć, co przedstawiają poszczególne obrazki, jakie są to mapy. Nie było to proste, ponieważ wiele rysunków wcale map nie przypominało. Nasi goście nie mieli żadnych problemów i trafnie odpowiadali na każde pytanie. Z zapartym tchem wysłuchiwali również ciekawostek o każdej z ilustracji.

W końcu przyszedł czas na długo oczekiwany gwóźdź programu, coś o co dzieci pytały już od początku nocy – poszukiwanie skarbu. W tym celu udaliśmy się do pomieszczeń bibliotecznych, gdzie czekało na nie wiele wskazówek, jak dojść do upragnionego skarbu. Były to rymowane zagadki, wymagające sprytu i dociekliwości łamigłówki oraz krzyżówka. Okazało się, że skarbem były złote, czekoladowe dukaty, ukryte przez tajemniczą postać w gabinecie pani dyrektor. Po powrocie z bibliotecznych zakamarków, na uradowane i dumne z siebie dzieci, czekały już czarne brystole, na których z gwiazdek fluorescencyjnych, utworzyły własne galaktyki. Każda grupa prezentowała swoje dzieło oraz jego oryginalną nazwę, jaką solidarnie mu nadała. Później wszyscy, stojąc w ciemnościach, podziwialiśmy blask tych wyjątkowych konstelacji.

Na koniec dzieci obejrzały prezentację multimedialną, dotyczącą legendy mapy oraz wszystkich znaków jakie mogą na niej spotkać. Miały również za zadanie odgadnąć, co dany znak wskazuje. Wysłuchały także informacji o Mapie Huncwotów, pojawiającej się w przygodach czarodzieja Harry`ego Pottera i zobaczyły film, ukazujący możliwości tej tajemniczej mapy.

Czterogodzinna noc minęła niespodziewanie szybko. Kiedy wybiła dwunasta dzieci, choć zmęczone, niechętnie opuszczały gościnne progi wołomińskiej biblioteki. Nic nie mogło zakłócić znakomitej zabawy: ani zmęczenie po całym dniu w przedszkolu czy szkole, ani szalejąca za oknem burza. Wszystko to rekompensowała moc atrakcji i aktywności, przygotowanych przez pracowników biblioteki. Powstała również imponująca wystawa prac, wykonanych podczas nocy z mapami, która będzie prezentowana w sali konferencyjnej. Wiemy, że dla naszych najmłodszych czytelników była to niezapomniana noc, a swoimi wrażeniami dzielą się za każdym razem, kiedy przybywają z książkami do biblioteki.