Akceptuję Regulamin

W piątek, 9 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie, gościł Łukasz Dębski, autor wielu poczytnych książek dla dzieci, scenarzysta. Zadebiutował on w 2001 roku, zbiorem "Wiórki, wiewiórki i inne bajki wierszem". W jego dorobku znajdują się również, m.in. „Krówki i mrówki i inne bajki wierszem” czy „Pociąg z literkami”. Autor prowadzi również Cafe Szafe, mieszczące się w Krakowie centrum spotkań literacko-kulturalnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Czynnie uczestniczy w pracach fundacji Czas Dzieci, która umożliwia kontakt z kulturą i sztuką młodzieży z uboższych rodzin.

W dwóch spotkaniach, zorganizowanych w gmachu biblioteki, uczestniczyła ponad setka dzieci z wołomińskich szkół i przedszkoli. Pierwsze spotkanie dla młodszych czytelników obejmowało prezentację wierszy autorstwa Łukasza Dębskiego, które dzieci wprost uwielbiają. Autor odpowiadał także na pytania, związane ze swoją pracą i życiem osobistym. Mogliśmy dowiedzieć się, że uwielbia zwierzęta, a bardzo ważnymi mieszkańcami jego domu są kot i pies. Każde z dzieci dostało zabawną pamiątkę – autograf na ręce oraz wpis do książki. W drugim spotkaniu wzięły udział starsze dzieci, z klas 2-3, a tematem zajęć były przewodniki, jakie również znajdują się w dorobku literackim pana Łukasza. W kolorowy, zabawny i przede wszystkim mądry sposób, autor proponuje młodym czytelnikom podróż po wielu krajach, m.in. Francji, czy Włoszech. Dzieci pod kierunkiem gościa próbowały stworzyć własne książeczki, korzystając z różnych technik plastycznych. Wysłuchały także interesujących ciekawostek o różnych krajach, ich symbolach i charakterystycznych elementach, kojarzących się z nimi. Zapoznały się z treścią książek, które autor czytał im na głos. Nasz miły gość nawiązał świetny kontakt z dziećmi, które uważnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Mamy nadzieję, że to spotkanie pozostanie na długo w ich pamięci.