We wtorkowe przedpołudnie, 14 maja, budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie, wypełnił się podekscytowanymi maluchami. Za chwilę miały wziąć udział w organizowanym w roku Tuwima, I Gminnym Konkursie „Tuwim dzieciom” i zaprezentować szerokiej publiczności swoje umiejętności recytatorskie. Głównym organizatorem i pomysłodawcą konkursu, było wołomińskie przedszkole nr 6 „Bajka”, a współorganizatorem - biblioteka. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Wołomina, Pan Ryszard Madziar. Sponsorami konkursu byli:  SK Bank, PWiK Wołomin, Przedsiębiorstwo Komunalne w Wołominie, firma Pakar oraz sklep Piksi. Uroczyste rozpoczęcie odbyło się o godz. 10:00. Zaproszonych gości przywitała Dyrektor biblioteki, Pani Izabela Bochińska oraz Burmistrz naszego miasta. W konkursowe szranki stanęło 27 dzieci, w wieku 5-6 lat, z placówek oświatowych Miasta i Gminy Wołomin. W jury zasiedli: Szef Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Wołomin – Pan Tadeusz Deszkiewicz oraz Dyrektor Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich -  Pani Marzena Kubacz. Spośród szerokiego wachlarza utworów, które Julian Tuwim dedykował dzieciom, nasi mali konkursowicze najchętniej wybierali klasykę – „Lokomotywę”, „Spóźnionego słowika”, „Abecadło”, „Rzepkę”. Godnie podziwu były nie tylko zdolności aktorskie dzieci, ale także ich ubiór i rekwizyty, którymi się posługiwali. Zobaczyć mogliśmy prawdziwego kolejarza, piec, z którego spadło abecadło oraz kilku panów Hilarych, poszukujących okularów.

Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników przyszedł czas na narady jury. W czasie tej przerwy, Panie z przedszkola „Bajka”, zaproponowały oczekującym dzieciom odstresowujące zabawy ruchowe. Maluchy mogły również obejrzeć ciekawą prezentację multimedialną, dotyczącą życia i twórczości patrona konkursu. Po burzliwych obradach, ogłoszono werdykt – wszystkie dzieci wykazały się wspaniałymi zdolnościami, zapamiętały swoje wierszyki, a każde wystąpienie okraszone było pasją i starannością maluchów. Z tych właśnie powodów, wszystkie zostały obdarowane prezentami w postaci flamastrów, puzzli, tomików poezji Tuwim, a siedmioro wyróżnionych dzieci, otrzymało dodatkowo pluszowego misia. Mamy nadzieję, że Gminny Konkurs Recytatorski „Tuwim dzieciom” wpisze się na stałe  do kalendarza imprez kulturalnych Wołomina i za rok spotkamy się, w jeszcze liczniejszym gronie miłośników twórczości tego wielkiego poety.