fblogo

DSC 0841 Large

Dyskusję czas zacząć! Za nami pierwsze powakacyjne spotkanie DKK, bogate w treść i bardzo emocjonalne. Trudno nam było zmieścić się w dwóch godzinach, żeby omówić co czytaliśmy, co widzieliśmy, co w tym sezonie chcemy przeczytać i jak bardzo brakowało nam dyskusji i Klubu.

Lektury były bardzo różne, od podróży po obyczaj, od historii po krwawe i mniej krwawe thrillery, reportaże, wspomnienia i lekkie jak piórko powieści ku pokrzepieniu serc.

Krysia, która w tym roku obchodziła wraz z mężem złote gody, dostała w prezencie cykl niedoskonałości i doskonałości Krystyny Nepomuckiej, w skład którego wchodzą między innymi „Małżeństwo niedoskonałe” i „Miłość niedoskonała”, zrównoważona przez „Kochanka doskonałego”. Jak pisze autorka w „Miłości…”: W marzeniach miłość bywa doskonała. Bywa, że uczucie trzeba sobie samemu wymyślić. Czasem na odległość, nie zawsze wiedząc, co nas czeka u mety, tam, gdzie spełniają się marzenia, a tak w „Kochanku…”Najtrudniej kobiecie znaleźć takiego mężczyznę, o którym marzy po nocach. Dowcipne, życiowe, prawdziwe historie, dla nas doskonałe, polecamy.

Basia poleca książkę „Najtrudniejsza podróż” Kiry Salak, amerykańskiej podróżniczki, która przepłynęła tysiąc kilometrów kajakiem po rzece Niger. Samotna podróżniczka decyduje się na spływ kajakiem? Niestety, nie ma lekko. Upał, burze, choroba i kontuzja, hipopotamy, a przede wszystkim nie zawsze przyjaźnie nastawieni tubylcy, albo tak zafascynowani pojawieniem się dziwnej atrakcji, że godzinami stali przy płocie przyglądając się Kirze. Trochę dziwna książka, trochę smutna, udziela się zmęczenie podróżniczki, ale ciekawa, więc polecamy.

Krzysztof zachęca do przeczytania „Ladacznicy” Emmy Donoghue. Jest to powieść umieszczona w barwnym pejzażu Londynu i Monmouth XVIII-wiecznej Anglii, opowiadająca losy Mary Saunders, młodej córce biednej szwaczki, która pragnie pięknych ubrań i wstążek, tak jak ludzie z jej klasy łakną jedzenia i ciepła. To głód, który sprowadza ją na drogę prostytucji w wieku trzynastu lat. Emma Donaghue stworzyła niezwykłą postać, żywą osobę z krwi i kości. Pełną tajemnic, intrygującą, nie poddającą się zwykłym osądom. Mary jest niejednoznaczna, wewnętrznie skomplikowana, tu nic nie jest czarno białe, chyba tak jak w życiu. Polecamy.

Ela zachwyciła się książką Doroty Terakowskiej „Tam gdzie spadają anioły”. Autorka mówi: "Anioły nie muszą widzieć, by wiedzieć, w przeciwieństwie do ludzi, którzy nawet widząc – nie wiedzą." Ewa utraciła swego Anioła Stróża. Bez jego opieki dziewczynka zaczyna ciężko chorować. Aby mogła wyzdrowieć, Anioł musi wygrać walkę ze swym bratem bliźniakiem, Aniołem Ciemności. Sporo w książce smaków dziecinnych. Operowania słowem naiwnym. To jednak dobre słowo. Z zapałem. Z nośnikiem bezinteresowności. Powieść jest piękna, poruszająca, ale przede wszystkim bardzo mądra. Jest dla dzieci i dla dorosłych. Cudownie jest wierzyć w Anioły. Polecamy.

Kasia jak zwykle, proponuje element klasyczny. „Pani Bovary” Gustave Flauberta. W latach 50. głośna była sprawa prowincjonalnego lekarza Delamare, którego żona popełniła samobójstwo zostawiając męża z małą córeczką. Ta wstrząsająca historia stała się kanwą powieści, w której autor przedstawił losy Karola i Emmy. Historia obfituje w wiele wątków i stanowi wycinek z życia ludzi mieszkających w małym miasteczku we Francji za czasów Napoleona III. To historia ludzi pospolitych, o których nie pamięta historia, ich wzlotów, upadków, sukcesów, słabości, osobistych dramatów, a wśród nich Emma, która wyburza ścianę z rozczarowania, przed którą większość pokornie się zatrzyma. "Chcę więcej, chcę życia innego!" Jej egoizm odpycha, ale można go zrozumieć i współczuć. Ona się nie podda, bo jej marzenia były zbyt silne. To literatura, której nie pije się haustem, tylko smakuje. Odrzucona, dziś ujmuje przenikliwością i pięknem. Polecamy.

Zapraszamy do dyskusji w DKK.
Moderator DKK
Ewa Kuba