29178148 1672058109544586 156061665379483648 o

Lektury jak życie, są różne: spokojne, snujące się leniwie, porażające, po których nasze emocje buzują i takie, które uczą. Możemy wtedy powiedzieć: wiem więcej, więcej rozumiem, świat stał się bliższy, bardziej zrozumiały, chociaż jak to zwykle bywa, ludzkości nie da się w pełni zrozumieć.

Tereska poleca biografię niedawno zmarłego Wojciecha Pokory pt. „Z Pokorą przez życie” Jest to wywiad rzeka, który z aktorem przeprowadził Krzysztof Pyzia. Pan Pokora aktorem został przez przypadek, ale kolejne pokolenia Polaków pokochały go za role w „Poszukiwany, poszukiwana”, „Alternatywy 4” czy „Kariera Nikodema Dyzmy”. Warto zdradzić, że drugim głosem tej książki jest żona Hanna, niegasnąca miłość Pana Wojciecha. Razem zdradzają przepis na udane małżeństwo. Są parą ponad 60 lat! Kto myśli, że cokolwiek wie o Wojciechu Pokorze, zdziwi się po przeczytaniu tej książki. Nie dajcie się zwieść! To aktor pokorny i przekorny. Każda epoka ma swoich skandalistów. PRL nie stanowi tu wyjątku.

Krysia poleca jedną z pozycji Sławomira Kopra „Skandaliści PRL”. Szalone życie PRL-owskich celebrytów wypełniały romanse i awantury. Brawura i zgorszenie były na porządku dziennym. Hłasko szokował poglądami i zachowaniem. A Tyrmand, Frykowski, Himilsbach i Maklakiewicz oraz Władysław Broniewski…tak, o tym wszystkim trzeba przeczytać. Alkohol, nieszczęście, cierpienie, fascynacja śmiercią, to szło za tymi ludźmi, którzy obdarzeni wyjątkową wrażliwością, coś z nią musieli zrobić. Czyta się szybko i ciekawie.

Basia jak zwykle poleca coś związanego z naturą. Z zachwytem wprowadza nas w świat książki „ Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta” Andrei Wulf. Ta wybitna lektura przybliża nam postać niezwykłego człowieka, jakim był Alexander von Humboldt. Ten niemiecki uczony, od dziecka fascynował się przyrodą i dla niej poświęcił całe swoje życie. Był piewcą Ameryki Południowej, wydał szereg wybitnych wielkich opracowań naukowych z zakresu flory, fauny, geologii, klimatu, a nawet gwiazd. Bohater lektury to człowiek renesansu, pierwszy ekolog, który przewidział niszczycielskie oddziaływanie człowieka na przyrodę i przed nim ostrzegał. Do tego spora dawka historii. Tylko smuci fakt, że tak mało obecnie pamięta się o tym wybitnym, genialnym człowieku.

Autor bestsellerowego „Chłopca w pasiastej piżamie” John Boyle, po raz kolejny zaskakuje i wzrusza. W książce „Chłopiec na szczycie góry” opowiada historię Pierrota, małego sieroty, który musi opuścić swój dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką, służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a II wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem, bowiem jest to rezydencja Adolfa Hitlera. Pierrot szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i wrzucony do coraz bardziej niebezpieczny nowy świat: świat terroru, tajemnic i zdrady, z którego nigdy nie będzie w stanie uciec. Krzysztof poleca lekturę jako stadium zmian, które zachodzą w człowieku, kiedy obcujemy ze złem.

Danusia i Bożenka polecają najnowszą książkę Ewy Stachniak „Bogini tańca”. Jest to historia życia Bronisławy Niżyńskiej, niezwykłej kobiety, która daleko wyprzedziła swoje czasy. Tancerka dorastała w cieniu brata i choć oboje byli cudownymi dziećmi baletu, to jego okrzyknięto legendą, to jego nazywano „Bogiem tańca”. Bronia godziła się na bycie „tą drugą”. Jednak do czasu…

Zapraszamy do dyskusji w DKK
Moderator DKK
Ewa Kuba

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://biblioteka.wolomin.pl/obrazki/obrazki/2018/02-luty/dkk3