Akceptuję Regulamin

Autor recenzji: Tomasz Rędzia

Stefan Darda zadebiutował na polskim rynku wydawniczym jako autor horrorów - powieści grozy. Do dziś z sentymentem wspominam moje zachwyty nad jego pierwszą książką pt. „Dom na Wyrębach”. Na kolejną, która przyczyniła się do tego, że Stefan Darda powrócił do grona autorów, przewijających się w mojej głowie, czekałem aż osiem lat.  Tak, przyznam, że cykl, który powstał po debiucie, nie przypadł mi do gustu, i w pewnym momencie przestałem interesować się prozą Dardy. Autor cały czas obiecywał kontynuację „Domu na Wyrębach” a w zamian otrzymywałem kolejne, chyba na siłę produkowane powieści z cyklu „Czarny Wygon”. Poczułem się zawiedziony. Choć dalsze losy bohaterów Domu na Wyrębach nie powstały do dziś, to w końcu otrzymałem od autora powieść, która przywróciła moją wiarę w jego dokonania.

Thriller „Zabij mnie tato” pokazał, że Stefan Darda umie poruszać się w tym gatunku i wcale nie raczkuje. Od razu uderza czytelnika z całą siłą, wrzuca go w brutalny i rzeczywisty świat rodem z polskiego podwórka.  Rozpacz, która wylewa się z kart powieści zatruwa wręcz czytelnika, uczucia, które targają bohaterami w magiczny sposób udzielają się czytającemu i  nie pozwalają na potraktowanie powieści jako zwykłego czytadła.  Choć w opowieści tej znajdziemy momenty, które wywołają na naszej twarzy uśmiech, to jednak będzie to uśmiech gorzki, który za chwilę zgaśnie, tak szybko, jak się pojawił. To tylko takie, krótkie momenty odsapki, aby dać czytelnikowi chwilę wytchnienia.  Aby potem zaatakować go  ze zdwojoną siłą i przytłoczyć całkowicie bezsensem tragedii, które spotykają bohaterów.

Kiedy w moje ręce wpadają takie książki, które  w pełni mnie satysfakcjonują, a szczególnie wtedy, kiedy napisane zostały przez polskiego autora, narasta mój patriotyzm literacki i ze zdwojoną siłą poszukuję innych, być może jeszcze lepszych. Pewnie takie są. Do Stefana Dardy mam też prośbę: Stefan, nie każ mi czekać na następną, bardzo dobrą powieść kolejne osiem lat! Połechtałeś moje czytelnicze wymagania, a powieścią tą zawiesiłeś sobie dość wysoko poprzeczkę. Teraz ją przeskocz.