Akceptuję Regulamin

Autor recenzji: Tomasz Rędzia

Wiele razy spotykałem się ze stwierdzeniem „nudne jak partia szachów”.  Wielokrotnie też sam takowego sformułowania używałem. Myślałem, że nie ma na świecie nudniejszego sportu. Okazuje się, że byłem w błędzie, z którego wyprowadziła mnie lektura powieści „Zapach miasta po burzy” napisana przez polskiego debiutanta, Olgierda Świerzewskiego.

Autor ten udowodnił mi, że szachy są nadzwyczaj pasjonującym zajęciem, takim, które nie w pełni kontrolowane zawładnie naszym umysłem, sercem i duszą, doprowadzając do bolesnych upadków. Tylko, kto umie całkowicie kontrolować swoje emocje, odrzucić stres, chęć zemsty, rozkoszować się jedynie grą? Jeśli do tego wrzącego kotła dorzucimy jeszcze miłość i walkę o kobietę, otrzymamy emocjonującą dawkę zwaną właśnie „Zapach miasta po burzy”.

Książka ta jednak nie opowiada wyłącznie o rozgrywkach szachowych.  Stają się one tłem dla ogromnej ilości ciekawych postaci, wydarzeń historycznych oraz tych, całkowicie zmyślonych przez pisarza.  Całości dopełnia wachlarz emocji , którym autor umiejętnie poddaje swojego czytelnika.   Od wzruszeń do ogromnego wzburzenia, od napięcia do całkowitej irytacji. Czasami czuję się znudzony, aby za chwilę szybko przewijać tekst, chcąc wiedzieć, co stanie się dalej? Kto wygra, kto stanie na piedestale, a kto z niego spadnie, by stoczyć się i sięgnąć dna? Aby poznać odpowiedzi na takie pytania, trzeba poznać ludzkie myśli. Podobno ludzka psychika kryje w sobie wiele tajemnic, o tym między innymi opowiada ta książka. Mam w sobie jeszcze wiele pytań, które nasunęły mi się w trakcie czytania tej powieści. Nie czas i miejsce wszystkie je opisywać. Każdy przecież inaczej odbiera utwór, inne zadaje sobie pytania, inaczej rozumuje. Odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, będę poszukiwał pewnie jeszcze przez jakiś czas, dopóki tekstu nie przyćmi inny, który objawi mi się w postaci kolejnej pasjonującej książki.

Nie ukrywam, że będę wypatrywał kolejnej powieści Olgierda Świerzewskiego, zaciekawił mnie ogromnie swoją twórczością.  Zastanawiam się czy będę miał kiedyś możliwość zadać autorowi pytanie, które nasunęło mi się w trakcie lektury? Czy myśli Pan, że alkoholikiem jest się tylko wtedy, kiedy się chce?