fblogo

Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie wspiera projekt
Odświeżamy nasze miasta.
TOB3CIT (Tobacco Free Cities)

prowadzony na terenie powiatu wołomińskiego
do dnia 30 września 2013 roku
przez Sekcję Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia
Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Wołominie.

Celem projektu jest ochrona zdrowia mieszkańców Polski
przed szkodliwym działaniem dymu tytoniowego.

Szczegółowym celem projektu jest wzmocnienie realizacji ustawy z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996r., Nr 10, poz. 55 z późn. zm) poprzez edukację, monitoring przestrzegania zakazu palenia, oznakowanie stref bezdymnych oraz poprzez kampanię społeczną informującą o obowiązujących regulacjach w zakresie miejsc wolnych od dymu tytoniowego oraz konsekwencjach zdrowotnych używania tytoniu (czynne i bierne palenie).

Grupą docelową w projekcie są osoby dorosłe

Projekt jest finansowany przez Międzynarodową Unię ds. Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc, we współpracy ze Światową Fundacją ds. Walki z Chorobami Płuc. Obie organizacje są zrzeszone w ramach Inicjatywy Bloomberga, założonej przez Michaela Bloomberga, burmistrza Nowego Jorku.

Projekt powstał w oparciu o:

• ustawę z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych,
  • Ramową Konwencję Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu – do tej pory Konwencję podpisało 167 krajów (w tym Polska 14 czerwca 2004r.),
  • sytuację epidemiologiczną - w Polsce nadal pali co trzeci Polak powyżej 15 r.ż. (ok. 9 milionów ludzi).

Do działań na terenie powiatu wołomińskiego należy m in.:

• nawiązanie współpracy z instytucjami administracji publicznej na terenie powiatu, Strażnikami Miejskimi, Policją, a także z lokalnymi mediami,
  • zawiązanie koalicji lokalnych
  • dystrybucja materiałów oświatowych i znaków zakazu palenia do instytucji na terenie powiatu
  • współorganizacja lokalnych imprez mających na celu wzmocnienie świadomości społecznej,
  • monitoring przestrzegania zakazu palenia oraz oznakowania stref bezdymnych.