Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych

Tytuł: Czarny dom
Autor: Peter May
Autor recenzji: Tomasz Rędzia

Myślę, że najlepszą rekomendacją dla powieści „Czarny dom” będzie to, że w trakcie lektury czułem się jakbym czytał prozę Stephen Kinga. Nie chodzi mi oczywiście o to, że Peter May w prosty sposób usiłuje naśladować mistrza. On tworzy swój niepowtarzalny styl, w którym nieśpieszna narracja i mnogość drobiazgowo opisanych szczegółów przypomina mi właśnie to, co serwuje swym czytelnikom najsłynniejszy twórca horrorów.

„Czarny dom” horrorem jednak nie jest i właściwie ciężko mi jednoznacznie nazwać gatunek literatury, który reprezentuje ta książka. Niech będzie, że jest to powieść obyczajowo-psychologiczna z wątkiem ludowym i kryminalnym, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością, tworząc ujmującą i w wielu momentach bolesną historię wywodzącego się ze Szkocji policjanta Fina MacLeoda.

Ogromnym atutem autora i oczywiście samej powieści jest plastyczność i barwa języka, którym posługuje się przy tworzeniu swoich powieści. Czytając „Czarny dom”, cały czas miałem wrażenie, jakbym znajdował się w opisywanych miejscach a szum fal i krzyk morskich ptaków, zdawał się otaczać mnie ze wszystkich stron, czasami powodując uczucie zagrożenia i trwogi. Nastrój powieści jest mroczny i klaustrofobiczny, co doskonale oddaje uczucia bohaterów oraz wizerunek społeczności wyspy Lewis znajdującej się na Archipelagu Hebrydów. Opisy samej wyspy i znajdującej się na niej i w jej okolicy przyrody wzmacniają doznania płynące z lektury i bardzo ożywiają fabułę. U mnie spowodowały ogromną chęć odbycia podróży do Szkocji, o której będę teraz ustawicznie rozmyślał.

Przyznać należy, że zatwardziali fani kryminałów mogą poczuć się zawiedzeni, gdyż wątek kryminalny nie jest w tej powieści wiodący i szybko można domyślić się jego rozwiązania. Zakończenie jednak mnie zaskoczyło i po mimo tego, że domyśliłem się osoby sprawcy, to nie spodziewałem się takich motywów, które kierowały jego postępowaniem.

„Czarny dom” to książka o rozliczeniu się ze swoją przeszłością, cierpieniu po stracie bliskich i młodzieńczych miłościach.

Należy do takich książek, dla których warto być czytelnikiem, nawet warto stać się czytelnikiem i zaczynać przygodę własnie od takiej literatury.