Styczniowe spotkanie DKK

Początek roku to czas, który obfituje w postanowienia oraz napawa energią. Nierzadko skłaniamy się ku nieznanym odkryciom i doświadczeniom. Na szczęście literatura umożliwia podróż w zupełnie nowy, inny świat. Za nami już dwa spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki. Uczestnicy jak zwykle zgromadzili się licznie. Opowiadali z pasją o przeczytanych książkach, snując przy tym fascynujące historie z życia i dyskutując ze sobą na temat przeróżnych społecznych zjawisk.

Pierwsze spotkanie rozpoczęła Tereska. Oceniła autobiografię Donalda Tuska jako bardzo wartościową lekturę. Książka stanowi niejako osobisty dziennik polityka. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest osobistym wyznaniem na temat trudnej roli Przewodniczącego Rady Europejskiej.

Danusia podzieliła się wrażeniami na temat „Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów” autorstwa J. S. Margot. Książka to relacja zbuntowanej studentki, która pomagała w nauce dzieciom z tradycyjnej, żydowskiej rodziny. Różnice światopoglądowe nie przeszkodziły w zbudowaniu przyjaźni na lata. Książka przypomina, że warto być ponad podziałami.

Bożenka przytoczyła historię niezwykłej malarki Olgi Boznańskiej, z którą się zapoznała w książce „Boznańska. Non finito” Angeliki Kuźniak. Książką zachwyciła się również Wiesia, uznając ją za piękną. Nie mogło zabraknąć kontrowersyjnych tytułów. Bożenka poleciła „Czy psychodeliki uratują świat?”, wprowadzając nas tym samym w mistyczny świat substancji psychoaktywnych. Ula pochyliła się nad problemem niższości kobiet w Kościele katolickim, o którym traktuje książka „Cztery kobiety Boga: ladacznica, czarownica, święta, głupia gęś”. Tytuł jest na tyle wymowny, że nie trzeba zachęcać do lektury.

Ula przeniosła nas do Warszawy XIX i XX wieku, opowiadając o wyrafinowanym i luksusowym świecie z książki „Herse. Warszawski dom mody” Agnieszki Dąbrowskiej. Ania zapoznała nas z IV tomem bestsellerowej serii Cornwella. W tej części główny bohater Uthred zostaje wystawiony na próbę. Bohater zyskuje zupełnie nowe oblicze – musi zmierzyć się nie tylko z rolą wojownika, lecz także kochającego ojca i męża.

Ewa pochyliła się nad twórczością noblistki. Temat twórczości Olgi Tokarczuk powrócił na kolejnym spotkaniu przy okazji opowieści Ewy i Krzysia. „Opowiadania bizarne”, „Księgi Jakubowe” czy „Bieguni” to mnogość wątków, czytelnicze wyzwanie, filozoficzna głębia a nawet psychologiczne studia nad tematem podróży. Dzieła wybitnej prozaiczki po prostu trzeba poznać. Wrócą do Klubu jeszcze nie raz.

Krzysztof jak zwykle wprowadza do naszego Dyskusyjnego Klubu klimat nieco frenetyczny. Tym razem dzięki opowieści o lekturze „Rzeźnika” Maxa Czornyja – powieści inspirowanej historią seryjnego mordercy Józefa Cyppka.

Żywe dyskusje wywołała książka „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” Swietłany Aleksijewicz, którą przygotowała Danusia. Uczestnicy zastanawiali się, z jakimi trudnościami zmaga się homo sovieticus. Autorka pochyla się nad zwykłym człowiekiem. Jej twórczość jest dla naszych klubowiczów absolutnie wyjątkowa. Kultura arabska wzbudziła zainteresowanie zebranych.

Teresę zaintrygowała książka „Saudyjka za kierownicą. Niezwykła opowieść o sile kobiet”, stanowiącą opowieść o niesamowitym zacięciu aktywistki Manal Asz-Szarif, która walczy o równouprawnienie kobiet. Rok 2020 rozpoczęliśmy w świetnych nastrojach i z dobrą lekturą. Jesteśmy przekonani, że dobry humor i zapał nie będą nas opuszczać przez resztę roku.

Moderator DKK