Festiwal Literacki Znaczenia

Jak w kliku zdaniach opisać emocje, związane z pierwszą edycją Festiwal Literacki Znaczenia? Literatura to nasz bibliotekarski krwiobieg, który podczas sobotnich wydarzeń pulsował wyjątkowo intensywnie. Festiwal rozpoczął się na wołomińskich terenach leśnych, gdzie wspólnie z profesorem Tomaszem Mokrzyckim, wyruszyliśmy w przyrodniczo-entomologiczną wycieczkę rowerową. Poznawaliśmy przestrzeń z perspektywy żuków, pająków i wszelkiej maści owadów. Z kolei Marcin Kostrzyński, znany również jako Marcin z Lasu, przeniósł nas w świat dzikiej przyrody, podglądanej z perspektywy ukrytej kamery.

Festiwal to nie tylko literatura, ale również eklektyczna mieszanka wszelkich sztuk, sposobów odbioru i doświadczania. Najlepszym tego przykładem była część filmowa Festiwalu, której kuratorem był Michał Matuszewski. W sekcji filmowej prezentowano filmy animowane dla najmłodszych, w których elementem wspólnym była otwartość, inność, emocje, bycie razem. W kinie rowerowym, zasilanym siłą mięśni widzowie mogli obejrzeć pierwszy film Ridley’a Scotta oraz wczesną etiudę Krzysztofa Kieślowskiego. Poddać się temu, złapać rytm, to myśl przewodnia sensów pod szyldem dziesiątej muzy.

Festiwal oficjalnie zainaugurowały: Urszula Zajączkowska – dyrektorka artystyczna, Elżbieta Radwan – burmistrz Wołomina, Magdalena Ulejczyk – dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury, Elżbieta Szymańska – koordynatorka z Mazowieckiego Instytutu Kultury, Izabela Bochińska – dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej. Kobiety podczas oficjalnego otwarcia wiodły prym, pokazując swoją pasję, zaangażowanie, determinację, wiedzę, doświadczenie. Jedną z nich była Justyna Sobolewska, która w swojej prelekcji opowiedziała, jak wyglądały ucieczki za miasto, Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza, a wszystko z poezją w tle.

Poezja była głównym tematem spotkania z udziałem Agaty Puwalskiej i Patrycji Sikory, które z odwagą zahaczały o uwagę swoimi debiutanckimi tomikami. Debiutantki pytaniami zahaczała Joanna Mueller.

Reprezentantem sztuk wizualnych na Festiwalu był Zbigniew Rogalski. Podczas wernisażu – Marta Czyż, kuratorka wystawy przestawiła nie tylko inspiracje, jakie towarzyszyły twórcy, ale również wyjątkowy portret Jakuba Kornhausera, wykonany przez syna Zbigniewa Rogalskiego.

Ideą Festiwalu jest chęć pobudzania do dyskusji, spotkania, tak też było podczas debaty Krajobrazy i inne widoki z udziałem Miry Marcinów, Julii Fiedorczuk i Jana Mencwela, którzy wspólnie z prowadzącym – Maciejem Jakubowiakiem, tworzyli opowieść o przestrzeni i krajobrazach na różnych poziomach percepcji.

Rozmowa, jako jeden z elementów wręczenia nagrody – takie było spotkanie z Jakubem Kornhauserem. Z laureatem rozmawiały: Urszula Zajączkowska – dyrektorka artystyczna oraz Zofia Król – redaktorka naczelna magazynu Dwutygodnik, przewodnicząca kapituły. Rozmowa krążyła głównie wokół nagrodzonej książki „Premie górskie najwyższej kategorii”, przeplatana poszarpanymi krajobrazami i grzesznymi przyjemnościami. „»Premie…« mistrzowsko rejestrują rowerowanie po podkrakowskich peryferiach, a krajobraz i żywe, żwawe jego doświadczanie zamykają w precyzyjnie dobranym słowie. Uważne, skupione na detalu obserwacje przechodzą w językowe pogłębienia pejzażu”. Tak brzmiało uzasadnienie wyboru nagrodzonej książki, odczytane podczas wręczenia rzeźby autorstwa Natalii Białorczyk oraz nagrody finansowej ufundowanej przez burmistrz Wołomina Elżbietę Radwan.

Pożegnanie lata z Muzyka Końca Lata, było ostatnim punktem festiwalowej podróży. Mazowieccy neobigbitowcy rozgrzali publiczność materiałem ze swojej ostatniej płyty „Prywatny Ciechocinek”. Przez cały dzień festiwalu w festiwalowej strefie wystawców można było zaopatrzyć się w porcję znakomitych książek, wziąć udział w warsztatach z renowacji – Książki OdNowa, siłą mięśni własnych nóg wycisnąć pomarańczowy sok, a także skosztować pysznego pieczywa. Po takiej dawce różnorodności, spotkań, dyskusji i setkach uśmiechów wiemy na pewno – Wołomin ma znaczenie.

Serdeczne podziękowania kierujemy do całej masy ludzi dobrej woli oraz instytucji i firm.

Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina, Urszula Zajączkowska – dyrektorka artystyczna, Magdalena Ulejczyk – dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury, Elżbieta Szymańska – Mazowiecki Instytut Kultury, Tomasz Mokrzycki, Michał Matuszewski, Marcin Kostrzyński, Justyna Sobolewska, Zbigniew Rogalski, Marta Czyż, Agata Puwalska, Patrycja Sikora, Joanna Mueller, Julia Fiedorczuk, Mira Marcinów, Jan Mencwel, Maciej Jakubowiak, Zofia Król, Natalia Białorczyk, Ewa Woźniak, Małgorzata Gurowska, Muzyka Końca Lata, Mazowiecki Instytut Kultury, Wołomiński Klub Biznesu, Dwutygodnik, Miejski Dom Kultury w Wołominie, Przystanek W, Mała Huta Kuchnia&Bar, Radio FAMA Wołomin 94,7 FM, MZO Wołomin, Nasi cudowni Wolontariusze, Straż Miejska, Wydawcy: Literówka – literatura dla dzieci, Wydawnictwo Marginesy, Tu się czyta, BUKA radość słuchania, Wydawnictwo Format, Wydawnictwo Tako, Wydawnictwo Druganoga, Kultura Gniewu, Wydawnictwo Warstwy, Foksalove – kochamy dobre książki, Wydawnictwo Buchmann, Wydawnictwo W.A.B., Wydawnictwo Wilga, ALBUS Wydawnictwo.

Wydarzenie objęte Patronatem Burmistrz Wołomina.