Grudniowe spotkanie postanowiliśmy szczególnie celebrować ze względu na to, że to nasze ostatnie przed świętami Bożego Narodzenia oraz przed Nowym Rokiem. Nie brakowało słodkości i świątecznej atmosfery. Nie ukrywamy, że cieszyliśmy się z możliwości pobycia razem w takim wyjątkowym czasie. Uczestniczką była również pani dyrektor Izabela Bochińska, która nie tylko zainspirowała się opowieściami Klubowiczów, lecz także sama podzieliła się swoimi rekomendacjami. Z całego serca poleciła spektakl „Stowarzyszenie umarłych poetów” w reżyserii Piotra Ratajczaka, wystawiany przez Och-Teatr w Warszawie. Zdaniem pani dyrektor na szczególną uwagę zasługuje wybitna gra aktorska Wojciecha Malajkata, wcielającego się w rolę Johna Keatinga.
Koordynatorka DKK, Bernadeta Lorent, również podzieliła się swoimi czytelniczymi rekomendacjami. Bardzo spodobała jej się książka „Domy z soli” Hali Alyan. To wzruszająca opowieść o rodzinie, o wyjątkowej roli kobiet, o miłości i o wojnie. O trudach, które spotykają kobiety, rozmawialiśmy także w kontekście książki „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz. Reportaż to zbiór kobiecych spojrzeń na Kraj Kwitnącej Wiśni, w których nie brakuje refleksji na temat ich niełatwej sytuacji. Japonki mimo funkcjonowania w nowoczesności, ciągle nie mogą uwolnić się z okowów często krzywdzącej je tradycji.
Bernadeta poleciła również książkę „Mira. Po prostu kobieta” Agnieszki Janas – historię opartą o biografię Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, wszechstronnie utalentowanej artystki i znawczyni mody. Podyskutowaliśmy także o niedawno zmarłym Jerzym Pilchu, o jego twórczości i sposobie widzenia świata, a to wszystko w oparciu o książkę „Autobiografia w sensie ścisłym, a nawet umownym”.
Krzysztof sięgnął po kultową książkę „Motyl” Lisy Genovy, o profesorce Harvardu, Alice Howland, której poukładane i aktywne życie jest zagrożone przez przerażającą diagnozę. To przejmująca powieść o walce o zachowanie godności w obliczu nieuleczalnej choroby. Krzysiek polecił nam reportaż „Skazane na potępienie” Ewy Ornackiej. Autorka przygląda się losom kobiet osadzonym w Zakładzie Karnym nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu i zdradza tajemnice, o których nie moglibyśmy nigdy usłyszeć.
Teresę zachwyciła powieść obyczajowa „Córka doskonała” Amandy Prowse. Autorka porusza trudny temat wypalenia. Bohaterka osiągnęła wszystko, co sobie założyła – była dobrą córką, jest dobrą żoną i matką oraz pragnie, żeby jej dom zawsze był pełen miłości. Ciągłe starania i demony przeszłości doprowadzą ją do sytuacji granicznej. Historia przypomina, że wszystko może się ułożyć, jeśli mamy wokół siebie kochających i wspierających ludzi.
Ogromne zainteresowanie i wzruszenia spowodowała niesamowita książka „Życie” Lisy Aisato. Teoretycznie dedykowana jest dzieciom, ale zachwyca także dorosłych. Stanowi zbiór pięknych ilustracji, towarzyszącym opowieściom o życiu, o jego złożoności, o urokach dzieciństwa, o trudach dorastania, o obowiązkach dorosłości, a także o pięknie przemijania i byciu razem.
Następne spotkanie dopiero w styczniu. Ciekawi nas, jakie książki przyniesie 2022 rok.