Styczniowe spotkania DKK

Wielu z nas zastanawia się, co może połączyć pokolenia, co sprawia, że ci całkiem młodsi chcą zrozumieć starszych i na odwrót. My już wiemy. Koniecznie przeczytajcie tę relację do samego końca.Zaczęliśmy od ważnej refleksji: czasem książka potrafi nas pozytywnie zaskoczyć, mimo że pierwotnie nas nuży. Książka „We wspólnym rytmie” Jojo Moyes początkowo nie spodobała się Danusi. Lektura dłużyła się, a tematyka niespecjalnie wpisała się w jej gusta. Okazało się, że historia jest bardzo zaskakująca i opowiada o wielu odmianach i kolorach ludzkiej miłości.

Krzysztof podzielił się swoimi spostrzeżeniami o „Śmierci pięknych saren” Oty Pavla. To zbiór opowiadań czeskiego pisarza, które stworzył w czasie, kiedy zdiagnozowano u niego zaburzenia psychiczne. Utwór stanowi próbę terapii i powrotu do krainy dzieciństwa. Oczywiście nie brakuje w nim czeskiej groteski i masy absurdów. Jak wiadomo, do historii sportu nie wpisują się jedynie sportowcy, ale również dziennikarze sportowi, którzy towarzyszą zwycięstwom Polaków. Głos Włodzimierza Szaranowicza kojarzy się nam z ceremoniami otwarcia igrzysk olimpijskich czy ze zwycięstwami Adama Małysza i Kamila Stocha. Ale pan Włodzimierz to nie tylko głos. To przed wszystkim mądry człowiek z ciekawą historią. Krzysztof szczerze polecił nam historię jego życia spisaną na kartach książki „Włodzimierz Szaranowicz. Życie z pasją”.

Jola zanurzyła się w „Rosyjskiej namiętności” – powieści historycznej Reyes Monforte opartej na życiu Liny i Siergieja Prokofiewów. Autorka przedstawia także realia życia w XX wieku oraz niezwykłą miłość tych dwojga, odporną na kłamstwa, na terror i rozstanie.

Danusia sięgnęła po najnowszą książkę Katarzyny Michalak – „Panna z bajki”. Historia głównej bohaterki, która przypomina, że w życiu człowieka jedną z najważniejszych rzeczy jest dbanie o szczęście osób, które się kocha. Kolejną obyczajową propozycją od Danusi jest „Siedem cudów” Agaty Przybyłek. To idealna lektura na długie, zimowe wieczory.

Ola ostatnimi czasy poświęca masę czasu na twórczość Magdaleny Witkiewicz. Podoba się jej, że autorka kreuje arcyciekawe portrety psychologiczne kobiet. Poleca „Niewierną” i „Balladę o ciotce Matyldzie”.

Ania po lekturze najnowszej książki Eleny Ferrante, „Zakłamane życie dorosłych”, stwierdziła, że dzieci bardzo często czują, kiedy rodzice nie mówią im prawdy. Mimo ciekawego konceptu, Ani nie przypadła do gustu ta książka.

Wróćmy jednak do problemu różnic i konfliktów międzypokoleniowych. Antidotum na nieporozumienia jest proste… To książka. Książka łączy ludzi i sprawia, że dzielą się swoimi refleksjami, a nawet zawiązują przyjaźnie, a wtedy nawet różnica wieku nie gra roli. Z jedną z naszych uczestniczek już od kilku lat przychodzi córeczka Tosia. Dziewczynka postanowiła podzielić się z nami swoimi recenzjami. Urzekła nas swoją ogromną wiedzą i niesamowitym darem do opowiadania historii. Tosia poleciła nam serię o Misi i jej małych pacjentach, a konkretnie tom „Deszczowy pacjent”. W obowiązkach Misi pomagają jej rodzice i jej wierny psi przyjaciel Popik. Ponadto Tosi spodobała się pierwsza część przygód czterech przyjaciółek, o których możemy przeczytać w serii „Horse Club”. Opowieść Tosi oczarowała nas wszystkich i z przyjemnością wysłuchaliśmy jej książkowych propozycji. Poczuliśmy, że mamy nową klubowiczkę.