Październikowe spotkanie DKK

Nasze październikowe spotkanie rozpoczęliśmy od wrażeń związanych z filmem Johnny, ponieważ nie wszyscy obejrzeli ekranizację życia księdza Jana Kaczkowskiego, to mogliśmy opowiedzieć pokrótce fabułę i odnieść się do zawartych w niej treści. Kolejną omawianą przez nas sprawą, było spotkanie, z panią Agnieszką Pruską autorką kryminałów, które zostało sfinansowane ze środków DKK. Spotkanie należało do udanych, autorka w formie prezentacji opowiedziała o swojej twórczości a następnie zgromadzone osoby zagrały w grę kryminalną przeprowadzoną przez panią Agnieszkę. Trzeba było wykazać się nie lada wiedzą, żeby odgadnąć kto może być zabójcą. Pani Pruska czuwała nad całością i nasi „inspektorzy” dzielnie sobie radzili w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.

Następnie nadszedł czas recenzowania przeczytanych przez nas lektur.

Jako pierwsza zabrała głos Danusia proponując książkę pt.: „Witkacy i reszta świata” autorstwa Tomasza Bocheńskiego. Jest zbiór esejów w przeważającej większości poświęcony Witkacemu, choć też poznajemy innych pisarzy. Autor pokazuje przyczyny zachowań i wyborów życiowych Stanisława Ignacego Witkiewicza. Nawiązuje do postawy duchowej Witkiewicza. Ukazuje nam artystę poszukującego swojego ja, osobę która głęboko przeżył samobójstwo narzeczonej, a później wydarzenia związane z wojną, podczas której opowiedział się po stronie Rosji. To wszystko wpłynęło na jego psychikę, przepajało go czarnowidztwo, demonologia, cierpiętnictwo, metafizyczne poszukiwania, niepokoje w rozmyślaniach nad światem, narkotyczne wizje, autoironia, lekceważenie codzienności, erotomania.

Danusia zaproponowała książkę „Pomiędzy siostrami” Kristin Hannah. To książka nie pozbawiona emocji. Książka o tematyce rodzinnej, poplątanych relacjach o trudnym dzieciństwie, o okresie dorastania, dorosłym życiu, samotności, o szukaniu miłości i własnego miejsca na ziemi. Danusi książka bardzo się podobała.

Tereska poleciła książkę „Projekt prawda” Mariusz Szczygła. Uważa, że jest to bardzo ciekawy eksperyment literacki. Motywem przewodnim jest poszukiwanie prawdy, tego co ona znaczy i co to jest prawda. Autor poszukuje jej poprzez rozmowy z napotkanymi przypadkowo ludźmi. W części swojej książki reportażysta zamieścił powieść Stanisława Stanucha, pokazując w ten sposób co dla kogo jest prawdą, co jest dla kogo jest najważniejsze.

Jola zaprezentowała pierwszą część trylogii Izabelli Frączyk Stajnia w Pieńkach pt.: „Koncert cudzych życzeń”. Książka opowiada o Magdzie, która można powiedzieć, że ma wszystko i jest szczęśliwa aż do momentu, gdy w ich progu z walizkami staje teściowa. Główna bohaterka odziedzicza także stajnię w Pieńkach. Okazuje się, że miejsce to podupadła i zadłużona ruina z kilkoma końmi. Magda traci pracę a teściowa ma potworne długi. Co teraz. Czy spadek po babci to prezent od losu, który pozwala zacząć wszystko od nowa? Jak potoczą się losy Magdy, która nie ma zbyt wielu funduszy na wyremontowanie stadniny? Czy Tomek zrozumie, że bycie podporządkowanym maminsynkiem nie sprzyja relacjom z żoną? Czy poznani w Pieńkach ludzie staną się dla kobiety prawdziwymi przyjaciółmi.

Krysia przeczytała nową książkę Grzegorza Kalinowskiego „Odzyskany 46”. Autor zabiera nas na tereny Ziem Odzyskanych, które nie tylko pokazują obraz wojny, zniszczeń, zabójstw, samobójstw, ale również obraz po jej zakończeniu. Komisarz Wincenty Rybski znany już z Granatowego 44, tym razem nie jest tylko ścigającym ale też ściganym. Nie jest również głównym a śledczym, ale jedynie asystuje Tomaszowi Jungowi. Ich zadaniem jest schwytanie nazisty – zbrodniarza. Jak zakończy się śledztwo i komu zależy na schwytaniu Rybskiego, dowiecie się po przeczytaniu książki.

Bożenka przeniosła nas, w swojej opowieści, do Japonii. Przeczytała książkę „Szkoła po Japońsku” Kumiko Makihary. Jest to biografia autora, dowiadujemy się z niej nie tylko o japońskim systemie edukacji, ale także o kulturze i obyczajach tego, jakże odmiennego od naszego, kraju. Autor pokazuje nam najważniejsze wartości, gdzie nie ma miejsca na jakikolwiek indywidualizm, a najważniejszymi wartościami jest miejsce w hierarchii i perfekcjonizm.

Moderatorka DKK