Spotkanie DKK

Nasze rozważania rozpoczęliśmy od książki „Serce z szuflady” zaproponowanej przez Anię. Autorką tej książki jest Agnieszka Jeż. Jest to pierwszy tom książki z cyklu „Dom pod trzema lipami”. Bohaterką powieści jest Klara, którą przed ślubem zostawia narzeczony Paweł. Jest to fatum Majewskich, ponieważ żadna z kobiet w tej rodzinie nie wyszła za mąż. Po śmierci babci, Klara wyjeżdża do Krakowa, by zająć się jej mieszkaniem. Dziewczyna chce uprzątnąć mieszkanie i sprzedać je bądź wynająć. Podczas sprzątania okazuje się, że owo mieszkanie skrywa wiele sekretów. Jak potoczą się losy Klary, zainteresowane osoby dowiedzą się po przeczytaniu trzech tomów powieści.

Kolejną polecaną przez Annę książką jest „Tajemnice Fleat House” Lucindy Riley. Jest to kryminał, w konwencji podobny do książek Agathy Christie. Akcja powieści toczy się w prywatnej szkole, gdzie ginie jeden z uczniów a następnie kolejna osoba związana ze szkołą. Sprawę prowadzi młoda pani detektyw Jazz Hunter. Dociekanie prawdy jest trudne ponieważ każdy coś ukrywa, Hunter zdaje sobie sprawę, że nie będzie to łatwe śledztwo a walka z własnymi demonami w tym nie pomaga.

Danusia polecała książki Jolanty Kosowskiej pt. „Moje włoskie wesele” i „Deja vu”.

„Deja vu” to książka o miłości, która nawet po śmierci nie przemija, a niespokojny kochanek nawiedza mieszkanie, które wcześniej zamieszkiwał z ukochaną. Świadkiem tego wszystkiego jest nowy lokator, który nie do końca wie czy to co słyszy i czuje to prawda czy chora psychika. W powieści wielokrotnie powraca stwierdzenie: „Nie wierz temu co widzisz i słyszysz. Najważniejsze jest to, co się czuje”. Czy to dobra życiowa porada czy może przepis na szaleństwo?

Poza tym autorka pięknie opisuje Wenecję, przez co staje się ona jedną z bohaterek książki.

„Wielkie włoskie wakacje” to podróż do klimatycznych miejsc, które przemierzamy wraz z bohaterkami książki. Autorka wprowadza nas w uroki włoskich uliczek, zaułków i placyków którymi spacerujemy. Pisarka stworzyła piękną historię z niesamowitą atmosferą otoczoną włoskim klimatem, tajemnicą, malarskimi pejzażami i historią zwiedzanych miejsc.

Tereska poleciła nam książkę Sławomira Kopra „Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują”. Jest to zaprzeczenie biografii o jakiej myślimy. Książka zawiera wiele smaczków na temat życia wybitnych osobowości. Poznajemy ich słabości i ułomności ale przez to nie myślimy o nich gorzej, po prostu zdajemy sobie sprawę, że byli tacy jak my. Autor odsłania te wątki z życia, które nie ukazały się w oficjalnych biografiach. Obnażył ich życie przed światem pokazując zdrady, nadużywanie alkoholu, fobie z którymi się borykali, prawdziwą miłość i miłość nieodwzajemnioną różnice poziomu intelektualnego małżonków, małżeńskie zdrady. Skandale obyczajowe, kontrowersyjne związki, problemy psychiczne a także próby samobójcze. Tereska zaproponowała także książkę Mariusza Szczygła „Projekt prawda”. Jest to swoisty kolaż na, który składają się miniatury z życia autora oraz innych poznanych przez niego ludzi i powieść z 1959 roku „Portret z pamięci” zapomnianego dziś pisarza, Stanisława Stanucha.

Tereska pochyliła się nad tetralogią Magdaleny Kawki „Lwowska odyseja”. Przenosimy się w czasie do pierwszej połowy XX wieku, na wschodnie tereny Rzeczpospolitej Polskiej. Główna bohaterka Lilka, wraz z koleżankami zdaje maturę. Nie wie jednak, że dużo trudniejszy egzamin z życia przed nią. Rozpoczyna się wojna a wraz z nią wywłaszczenia, łapanki i wywózki na Syberię. Młoda dziewczyna stara się odnaleźć w tej trudnej rzeczywistości, jak godnie żyć skoro przyjaciele przechodzą na stronę wroga. Komu można zaufać? Rodzina Lilki nie raz zmierzy się z trudami życia podczas wojny a Lilka z beztroskiej nastolatki stanie się młodą kobietą walczącą o wolność. Dalsze tomy pokazują życie rodziny po wojnie i jej zmagania z życiem, czekanie na bliskich po wojnie, przesiedlenie w nieznane miejsce i starania by ułożyć swoje życie na nowo, ale też zmagania ze starymi demonami, które nie dają spokojnie żyć.

Lucynka przeczytała „Zostaw ten świat pełen płaczu“ DeSales Harrison. To wciągająca opowieść o miłości i przebaczeniu. Jest to historia Daniela, głównego bohatera, przedstawiona w formie listów do pewnego duchownego. To fascynująca, emocjonalna i tajemnicza powieść psychologiczna.

Jola zapoznała nas z książką „Lato w pensjonacie pod Bukami”. Książka składa się z dziesięciu rozdziałów. W każdym z nich występują inni bohaterowie i każdy z nich napisany jest przez inną autorkę. Pięknie opisana jest przyroda występująca wokół pensjonatu jak i sam pensjonat. Jest to idealna lektura na leniwe dni, takie które właśnie nadeszły. Można oderwać się od dnia codziennego i pozwolić sobie na relaks.

Krzysztof przeczytał książkę – „Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty. W rozmowie z Włodzimierzem Nowakiem i Violettą Szostak”. Bohater tej książki doświadczył w swoim życiu wiele, nie wszystkie powroty były szczęśliwe. Dwie żony nigdy nie wróciły ze swoich wypraw, natomiast jemu szczęśliwie udawało się wracać ze swoich wojaży do trzeciej żony. Opowiada o dotychczasowym życiu, o swoich pasjach, karierze w polityce, ale też i o życiu codziennym.