Grudniowe DKK

Grudniowo-mikołajkowe spotkanie rozpoczęliśmy od miłych rzeczy, czyli drobnych upominków.

Po wymianie wrażeń rozpoczęliśmy nasze „zapasy” z książką.

Pierwsza zabrała głos Jola, przeczytała książkę pt. „Jedwab” Penny Jordan. Fabuła książki rozgrywa się w Anglii na przestrzeni lat 1929-1941. Opowiada o siedemnastoletniej dziewczynie, która staje się kobietą, żoną w trudnym małżeństwie i matką. Uwikłana w ambicje swojej babki nie może pójść na studia artystyczne, choć jest bardzo utalentowana. Życie w arystokratycznym środowisku, młodzieńcze namiętności, które kładą się cieniem na losach bohaterki i zmuszają do niechcianych wyborów. W ciekawy sposób autorka przedstawiła ówczesne elity na tle rodzącego się faszyzmu. Nie jest to typowy romans, raczej losy kobiety na tle wydarzeń wojennych i codziennego życia.

Lucynka poleciła nam książkę pt. „Dywan z wkładką” Marty Kisiel. Jest to komedia kryminalna. Rodzina Trawnych postanawia porzucić życie w mieście i przenieść się na wieś, jednak wiejska sielanka wygląda nieco inaczej niż sobie wymarzyli. Dom wymaga wykończenia i dużego nakładu pracy nowych właścicieli, Internet pozostawia wiele do życzenia i sąsiedzi też. Jak by tego było mało przyjeżdża mamusia i wprowadza swoje rządy. To właśnie przez Mamusię i wymyślony przez nią jogging przy pobliskim dzikim wysypisku odpadów niebezpiecznych Tereska wraz ze swoją teściową znajdują dywan z wkładką. Sęk w tym, że ów dywan jeszcze nie tak dawno stał u nich w garażu. Panie postanawiają w tajemnicy przed wszystkimi poprowadzić śledztwo… Co z tego wyniknie? Przeczytajcie książkę.

Krzysztof zaproponował książkę pt. „Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego”, autorstwa Richarda Taylora. Książka przeznaczona jest dla osób, które interesują się psychiatrią, medycyna sądową lub psychologią morderstw. Zadaniem tej książki jest pokazanie, co dzieje się w umyśle człowieka, który dokonuje zbrodni, a przede wszystkim co możemy zrobić i jak wpłynąć na człowieka, by nie dokonał zbrodni w przyszłości. A także „jak odczytywać znaki zdradzające, że mamy do czynienia z potencjalnym zabójcą”.

Tereskę zachwyciła książka pt. „Polki na Montparnassie” Sylwii Zientek. Książka ukazuje losy niezwykle utalentowanych malarek, o których nie wspominano w szkole, jako o wybitnych twórcach malarstwa. Dopiero teraz wiele osób dowiaduje się kto to jest Mela Muter czy Anna Bilińska. Autorka nie tylko opisuje problemy, z jakimi zmagały się malarki, ale również idealnie wprowadza do świata bohemy artystycznej osoby, które do tej pory nie miały aż takiej styczności z tą tematyką.

Ania zaproponowała książkę pt. „Siedem wieków śmierci” Richarda Shepherda. Książka opowiada o umieraniu. Autor uporządkował wybrane przez siebie historie w taki sposób, aby czytelnik przeszedł przez cały cykl życia. Pierwsze rozdziały dotyczą tajemniczych i niezwykłych przypadków śmierci dzieci, następnie młodzieży a na koniec osób starszych. Książka pokazuje i jednocześnie uświadamia wyrazistość słów „nie znasz dnia ani godziny”. Raczej dla osób o silnych nerwach.

Bożenka podzieliła się refleksją na temat książki „Frida. Życie i twórczość Fridy Kahlo”, napisana przez Hayden Herrera. Poznajemy bogate i fascynujące życie artystki, które było okupione cierpieniem, nieszczęśliwą miłością i trudami życia codziennego. Autorka przechodzi przez najważniejsze wydarzenia z życia malarki, czytamy listy Fridy, dowiadujemy się, jak wyglądały jej relacje z bliskimi, jej romanse i zaangażowanie polityczne. Ta biografia jest o tyle cenna, że możemy zapoznać się również z wieloma ilustracjami przedstawiającymi zarówno obrazy Fridy, jak i jej codzienne życie. Dużo dowiadujemy się o sztuce malarki dlatego łatwiej nam ją zrozumieć.