Styczniowe spotkanie DKK

Kolejne styczniowe spotkanie rozpoczęliśmy od informacji o spotkaniach, które odbędą się w najbliższym czasie w naszej bibliotece. Następnie rozdałam książki do przeczytania, które zamówiłam od koordynatora wojewódzkiego. Do naszego Klubu dołączyła również kolejna osoba.

Danusia zaproponowała książkę „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii”, autorami są Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak. Islandia to przyroda, która jest przyjacielem nie tylko Islandczyków. Nie jest to typowy przewodnik po regionie, to również opowieści o ludziach. Znajdziemy tutaj także historię, mity czy rozmowy z mieszkańcami. Książka zawiera piękne fotografie. Lektura zachęca do odwiedzenia tego regionu.

Tereska opowiedziała nam o książce „Kobiety z obrazów” Małgorzaty Czyńskiej. Książka przedstawia kobiety, które są pokazane na obrazach, dowiadujemy się wiele o ich życiu. Poznajemy również malarki i ich życie, pikantne szczegóły z artystycznego życia codziennego malarzy i ich muz. Ciekawa podróż przez najważniejsze doświadczenia wybitnych malarzy i malarek.

Jola zaprezentowała „Dom orchidei” Lucindy Riley. Julia to pianistka, która przeżyła tragedię, ponieważ straciła męża i synka. Nie może podnieść się po tej traumie i przestaje grać. W pewnej posiadłości poznaje mężczyznę. Nie żywi do niego większych uczuć, ale słucha jego opowieści. Przez te historie dowiaduje się wiele o swoim życiu. Co jeszcze spotka ją w życiu, czy zacznie znowu grać i jak potoczą się jej losy dowiecie się po przeczytaniu książki.

Lucynka przeczytała „Storm” Anny Wolf. Summer, to kobieta boleśnie doświadczona przez życie, samotnie wychowuje syna. Wraca w swoje rodzinne strony i tam spotyka ojca dziecka. Były partner nie wie o istnieniu chłopca, sam zaś preferuje życie bez zobowiązań. Gdy dowie się o istnieniu syna, jego życie ulegnie zmianie. Czy okaże się odpowiedzialnym człowiekiem, czy zaakceptuje dziecko i dopuści do głosu serce, które ciągle kocha byłą partnerkę?

Danusia zachęcała do przeczytania książki Grażyny Gołuchowskiej „Na Kubie nikt nie czeka na śnieg”. Autorka w swojej powieści zabiera nas w niezwykłą podróż po Kubie. Opisuje ją w taki sposób, że wręcz namacalnie czujemy, że tam jesteśmy. To nie tylko piękne miejsca dla turystów, ale także biedni ludzie i zaniedbane miasta. To historia o ludziach samotnych, poszukujących miłości. Czy ją znajdą? Zachęcam do czytania.

Krzysztof zachwycił się książką „Papierowe marzenia” Richarda Paula Evansa. Jest to opowieść o młodym chłopaku, który wraz z ojcem prowadzi firmę drukarską. Ojciec chce dla syna innej przyszłości, on natomiast chce postępować według swoich zasad. Czy wybrał odpowiednich przyjaciół i dziewczynę? Czy może należy liczyć się ze zdaniem ojca i przemyśleć to co mówi? Jest to rozszerzona przypowieść o marnotrawnym synu w wersji współczesnej. To piękna i chwytająca za serce opowieść o drugiej szansie i miłości.

Bożenka była zachwycona książką „Muzyka ciszy” Andrea Bocelliego. Autor jest znanym artystą, świetnym tenorem i od takiej strony go znamy. W książce poznajemy go już jako dziecko, dowiadujemy się dlaczego stracił wzrok i wchodzimy z nim w jego „muzykę ciszy” czyli wewnętrzne życie autora, wrażliwego, uczuciowego, poznajemy jego życie, rozterki, pragnieniami, aż w końcu karierę.

Ewa zaczytywała się powieścią „Sierota z Warszawy” Kelly Rimmer. Historia umieszczona w czasie wojny, ludzie walczą o zachowanie swojej godności. Roman wraz z rodziną trafia do getta i w okropnych warunkach stara się przeżyć i ocalić najbliższych. Emilia straciła wszystko, ale też poznała co to jest bezinteresowna pomoc. Los stawia ich sobie na drodze i pokazuje im czym jest miłość, choć wydaje się, iż jest ona niemożliwa. Czasy są trudne, a los wystawia ich wciąż na próbę. Walczą w powstaniach – warszawskim i w getcie. To dobra i wzruszająca powieść.

Tereska zaprezentowała nam książkę „Akuszerka z Sensburga” Katarzyny Enerlich. Stanisława mieszka w Puszczy Białej zbiera zioła i chce być pielęgniarką. Nagle umiera jej mąż, a na świat przychodzi jej córka Marianna. Kobieta musi zmienić swoje plany, propozycja wiejskiej zielarki daje jej szansę na nowe życie. Pod okiem wiejskiej babki doskonali się w zielarstwie i zostaje akuszerką. Kiedy nowi sąsiedzi mówią jej o Sensburgu, bez wahania wyjeżdża tam, by pełnić swoją posługę. Okazuje się, że niedaleko Sensburga, w klasztorze, poszukują zielarki i akuszerki. Stanisława podróżuje a życie co rusz dostarcza jej nowych doznań.

Polecamy książki, które dostarczyły naszym recenzentom wielu doznań i emocji. Czekamy na następne propozycje. Kolejne spotkanie już na początku lutego.

Dyskusyjne Kluby Książki