Kwietniowe spotkanie DKK

Za nami marzec i kolejne spotkanie Dyskusyjne Kluby Książki

Jako pierwsza zabrała głos Ewa, opowiedziała o książce, która jej się bardzo podobała, a mianowicie, „Pocztówki z Portugalii” Jolanty Kosowskiej. Fabuła opowiada o dziennikarce społecznej, której hobby to fotografia. Ze swoją wystawą wyjeżdża do Portugalii, gdzie jednocześnie pragnie rozwiązać zagadkę zniknięcia ojca rodziny, który wyjechał zarobić pieniądze na rehabilitację chorego syna. Autorka pokazuje nam jakim przekleństwem mogą być wspomnienia i jak trudno nam się od nich uwolnić, jak ciężko się wyswobodzić z bólu, rozpaczy i tęsknoty za drugim człowiekiem. „Pocztówki z Portugalii” to piękna, klimatyczna, pełna tajemnic powieść o sile miłości, w której przenikają się smutek, melancholia, ból i chwile radosne.

Danusia przeczytała m.in. książkę pt. „Uśpione namiętności” Anny Niemczynow. Bohaterką książki jest sześćdziesięcioletnia wdowa. Po śmierci męża zostaje jej spory spadek, który w całości chcą odziedziczyć dzieci. Jednak matka ma inne plany, chce spełnić swoje marzenia z młodości, tworzy listę uśpionych namiętności i uważa, że teraz jest najlepszy czas na ich spełnienie. Przeciwstawia się dzieciom i wierzy, że życie dopiero się dla niej zacznie. Co z tego wyniknie, zachęcamy do przeczytania książki.

Ania zaproponowała nam książkę pt. „Trzy wdowy” Cate Quinn. Powieść traktuje o poligamicznym związku Blacka, który nie jest akceptowany ani przez społeczeństwo mormonów, ani przez prawo. Kobiety, zanim zostały żonami Blacka, doznały traumatycznych przeżyć. Jako jego żony bardzo konkurowały ze sobą, jako wdowy po nim – jednoczą się i rozpoczynają śledztwo, które ma ich doprowadzić do zabójcy męża. Co z tego wyniknie? Przeczytajcie książkę.

Tereska przeczytała „Katharsis” Macieja Siembiedy. Akcja toczy się w latach 1927–1990. Jest to wielowątkowa powieść, bohaterami jest czterech mężczyzn, których łączy kopalnia uranu w Kletnie. Autor przedstawił różne oblicza ludzi, którzy zostali pozbawieni blichtru, możemy poznać ich tajemnice, które miały nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Książka jest pełna emocji ponieważ tutaj dobro ściera się ze złem, patriotyzm ze zdradą, miłość z nienawiścią. Jest to literatura sensacyjna, ale bardzo duże znaczenie mają refleksje nad własną tożsamością oraz nad tym ile człowiek jest w stanie poświęcić aby ją odnaleźć. Książka jest niezwykła, Tereska poleca.

Danusia opowiedziała nam o książce „Kolor bursztynu” Hanny Cygler. Jest to romans z wątkiem kryminalnym w tle. Kolejny raz autorka dotyka wątku kobiecego, radzenia sobie w trudach codzienności. Kobieta nieoczekiwanie dostaje spadek i może zająć się tym co dla niej jest ważne, czyli podjąć śledztwo, na własną rękę, i dowiedzieć się dlaczego zabito jej ukochanego. Sprawa nie jest prosta, gdyż zamysł jest taki, by się do mordercy zbliżyć, nawiązać romans i z twardymi dowodami przekazać mordercę policji. Jak ta sytuacja się zakończy? Oczywiście zachęcamy do lektury.

Agnieszka zapoznała Klubowiczów z książką Sławomira Kopra „Życie artystek w PRL”. Autor przedstawił losy ośmiu gwiazd m.in. Agnieszki Osieckiej, Haliny Poświatowskiej czy Elżbiety Czyżewskiej. Autor jest historykiem przez co starał się dotrzeć do faktów mało znanych i je opisać. Koper nie zawęził swoich poszukiwań do jednego konkretnego nurtu artystycznego. Znajdziemy tu zarówno aktorki, piosenkarki, rzeźbiarki czy kompozytorki. Książkę warto przeczytać, by uzupełnić swoją wiedzę i poznać wspaniałe kobiety.

Bożenka przybliżyła nam książkę Cezarego Harasimowicza pt. „Adam”. Jest to opowieść osnuta na życiorysie Adama Mickiewicza. Poznajemy wieszcza nie tylko z tej „dobrej strony” ale też od strony ukrywanej przed czytelnikiem, czyli popełniającego błędy, kochliwego amanta gustującego w mężatkach, impulsywnego, pewnego siebie i swoich racji człowieka.

Jola opowiedziała nam o książce Marii Rodziewiczówny „Nieoswojone ptaki”. Książka opowiada o losach Toli i jej męża Jana. Tola to radosna i szczęśliwa kobieta, żyjąca pod kloszem. Małżeństwo wydaje jej się sielanką aż do momentu, gdy kończą jej się zasoby pieniężne wtedy poznaje despotyzm męża i jego niechęć. Nie może jednak odejść od męża ponieważ w kwestii prawa cywilnego i boskiego jest to niemożliwe. Zakończenie fabuły pozostaje otwarte i daje nam do myślenia, sami możemy moderować finał.

Ewa zadumała się nad książką „Bielmo. Co widział Jan Paweł II” Marcina Gutowskiego. Książka nie wyczerpuje tematu, ale pokazuje cienie padające na pontyfikat Jana Pawła II. W dobie ostatnich informacji medialnych, należy przyznać, że autor podjął się bardzo trudnego tematu. Na ten temat każdy z nas ma swoje zdanie i odczucia.

Zachęcamy do lektury polecanych przez Klubowiczów książek.

Moderatorka DKK