Czerwcowe rozmowy w Dyskusyjnym Klubie Książki

Czerwcowe rozmowy w Dyskusyjnym Klubie Książki nie ustają.

Ewa przeczytała książkę pt. „Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie” Frederica Martela. Książka powstała dzięki rozmowie autora z wieloma księżmi i biskupami oraz kardynałami, którzy zgłosili się do Martela ze swoja historią. Wśród rozmówców byli świadomi homoseksualiści i ci, którzy odkryli swoją odmienność. Książka opowiada o konsekwencjach ukrywania swojej orientacji i wpływie tego na funkcjonowanie kościoła.

Krzysztof zapoznał nas z pozycją „Siedem wieków śmierci” Richarda Shepherda. Książka poświęcona życiu, choć ze śmiercią w tle. Autor jest patologiem, zajmuje się sekcją zwłok w celu ustalenia przyczyn zgonu, opowiada o wielu przypadkach autopsji, które przeprowadził w swojej karierze, opiera się na autentycznych wydarzeniach i pokazuje jak można odczytać historie naszego życia z naszego ciała po śmierci. Można powiedzieć, że jest to pośmiertna podróż po ludzkim ciele, które mówi nam jak było traktowane za życia.

Krysia zaproponowała książkę ”Dziesięciu Murzynków” Agathy Christie. W Polsce powieść ukazała się po raz pierwszy w 1960 roku pod tytułem „Dziesięciu Murzynków”. Polski tytuł „I nie było już nikogo” używany jest od 2004 roku. Książka może być również znana pod tytułem ekranizacji „Dziesięciu małych Indian” oraz „Dziesięciu Małych Żołnierzyków”. Fabuła książki toczy się na wyspie, na którą zostaje zaproszona grupa ludzi, którzy zmuszeni są do psychologicznej gry, by ujść z życiem. Wśród podejrzeń, sekretów i niebezpieczeństwa, czytelnik zostaje wciągnięty w skomplikowany układ zagadek. Autorka doskonale oddaje emocje i wciąga czytelnika w grę, podsycając podejrzenia i podtrzymując tajemnicę aż do zaskakującego zakończenia.

Ania zachęcała nas do przeczytania książki „W ślepym zaułku” Ewy Szymańskiej. Bohaterka powieści – Paulina musiała szybko dorosnąć, ponieważ na pierwszym roku studiów zaszła w ciążę, wyszła za mąż i rozpoczęła dorosłe życie. Małżeńska sielanka nie trwała długo i zakończyła się rozwodem. Rodzice bardzo wspierają Paulinę, jest też uroczy synek i ciężka praca, by uzyskać niezależność. Dziewczyna jednak chce znaleźć swoją drugą połówkę i gdy pojawia się Jacek wydaje jej się, że to ten jedyny na zawsze. Okazuje się jednak, że decyzja o ślubie z Jackiem była zbyt pochopna, mężczyzna wprowadza swoje zasady, tylko jego decyzje są słuszne i niepodważalne, upokarza swoich bliskich, znęca się nad nimi psychicznie, manipuluje, kontroluje wymierza kary za nieposłuszeństwo, to wszystko składa się na toksyczny związek. Można powiedzieć, że Paulina wpada z deszczu pod rynnę. Jak potoczą się losy dziewczyny? Dowiecie się czytając książkę pani Ewy. Zachęcamy do lektury.

Danusi podobała się książka Anny Karpińskiej „Jestem twoją córką”. Sambor umiera pozostawiając testament. Troje jego dzieci dowiaduje się, że jest jeszcze jedna nieślubna córka. W testamencie ojciec zobowiązuje dzieci do odnalezienia jej. Okazuje się, że tajemnic jest o wiele więcej niż tylko nieślubne dziecko. Historia pisana jest z kilku perspektyw – główni narratorzy to Dobrosława i Weronika. Książka jest wielowymiarowa, ukazuje ciepłe i kochane rodzeństwo, które pomimo wszelkich przeszkód próbuje jakoś uporządkować chaos, spowodowany śmiercią ojca. Sporym atutem książki jest również duża dawka uczuć zaserwowana czytelnikowi.

Tereska zaproponowała książkę „Jestem Żydówką” Miriam (Marii) Synger. Książka jest napisana w formie pamiętnika, autorka opowiada o swoich dzieciach, świętach, obyczajach, codziennym życiu w wielodzietnej rodzinie, o poglądach na różne sprawy, o miłości macierzyńskiej, otwartości na odmienność oraz religijność. Książka zawiera aneks z objaśnieniami co ułatwia czytanie.

Krysia podzieliła się z nami opinią na temat książki „Gra pozorów” Katarzyny Majgier. Jest to saga rodzinna osadzona w realiach końca XIX wieku. Zosia – młoda służąca – zostaje wykorzystana prze swojego pracodawcę i zwolniona ze służby. Jako, że jest w ciąży nie może wrócić do swojego rodzinnego domu, postanawia pojechać do Krakowa do ciotki, która przed laty była w takiej samej sytuacji życiowej. Ciotka chętnie przygarnia dziewczynę i rozpoczyna się barwna opowieść o życiu Zosi i nieślubnej córce ciotki Franciszce. Historia będzie się toczyć w wielu miejscach, poznamy ludzi z różnych warstw społecznych, a ich losy będą się splatały w nieoczekiwanych momentach. Niczego nie da się tutaj do końca przewidzieć, los jest przewrotny i nic nie jest oczywiste.

Krysia podzieliła się opinią na temat książki „Święto ognia” Jakuba Małeckiego. Autor pokazał życie rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem z trzech perspektyw, te same sytuacje są opisane przez dziewczynkę z porożem mózgowym, jej ojca i siostrę. Jest to historia różnego rodzaju miłości, straty i wielu wyrzeczeń, to opowieść o uczuciach bohaterki, jej złości na własne ciało i na niemoc, która ją ogarnia. Książka warta przeczytania.

Moderatorka DKK