Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Pierwsze październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki spędziliśmy w kawiarni, przy pysznej szarlotce, kawie i herbacie dyskutowaliśmy o książkach.

Ania zaproponowała „Sagę Krynicką” Edyty Świętek. Saga składa się z trzech części i opowiada o miłości i sile kobiety. Aurelia, główna bohaterka, jest nietuzinkowa i łamie schematy, a jej dobroć i niezłomność są godne podziwu. Nie boi się pracy, a swoim myśleniem wyprzedza czasy, w których żyje. To piękna i tajemnicza opowieść. Całość czyta się z zapartym tchem.

Danusia poleciła nam książkę Joanny Miszczuk „Dwie rodziny”. Jedna to historia Ewy i jej narzeczonego, którzy zbierają pieniądze na ślub. Druga opowieść dzieje się w Kambodży, gdzie khmerscy bojownicy, w sposób okrutny rozprawili się z ludnością cywilną. Te dwie historie w pewnym momencie łączą się ze sobą. Co wspólnego je łączy, dowiecie się po przeczytaniu książki.

Danusia przeczytała książkę z serii „Leśne ustronie”. Jest to pełna emocji i uczuć trylogia o ludziach, którzy się zagubili i muszą odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Zośka potrzebuje czasu, by odnaleźć się po wypadku samochodowym, Mariusz opiekuje się dzikimi zwierzętami, Zazulina zbiera kwiaty i zioła, przepowiada również przyszłość. Laura zaplanowała wakacje marzeń i niecierpliwie na nie czeka, Elwira nie może się pogodzić z nielojalnością bliskich, a Aleksy wiedzie życie włóczykija. To ciepła, bajkowa i trochę magiczna książka, którą czyta się jednym tchem.

Krzysztofowi podobała się książka koreańskiej autorki Shin Kyung – Sook pt. „Dworska tancerka”. Jest to opowieść o młodej tancerce Ri Jin i o historii Korei na przełomie XIX i XX wieku, Korea wówczas była małym krajem. Do pałacu przybywa konsul francuski i zakochuje się w pięknej tancerce. Jin była pierwszą Koreanką, która miała możliwość poznania Nowego Świata. Jest to historia o miłości, marzeniach i nowym życiu. Polecamy.

Tereska przeczytała książkę „Sekret pielęgniarki” autorstwa Amandy Skenandore. Jest to świetna opowieść przenosząca nas w czasy XIX wieku w Bellevue. Główna bohaterka Unie, to nieustraszona kobieta z ulicy, która staje się nieodłączną częścią tego magicznego miejsca. Dziewczyna emanuje odwagą i determinacją, stawiając czoło wyzwaniom tamtych czasów. Jej walka o lepsze jutro dla chorych powinna być inspiracja dla innych pielęgniarek. Wraz z nią odkrywamy tajemnice szkoły i zagadkowe losy dziewczyny. Zachęcamy do czytania.

Lucynkę zafascynowała książka „Ukrainka” Agnieszki Lis. Natasza wraz z rodziną przyjeżdża do Polski, robi to głównie dlatego, by zapewnić matce odpowiednią opiekę medyczną. Niestety podjęte starania spaliły na panewce, ponieważ matka umarła. Ojciec dziewczyny popada w marazm i sięga do kieliszka, bracia wyprowadzają się zostawiając dziewczynę samą z ojcem. Natasza znajduje pracę jako kelnerka i wyprowadza się od ojca, poznaje Roberta, żołnierza stacjonującego w tej miejscowości w związku z wojną w Ukrainie. Jak potoczą się losy Nataszy? Czy będzie z Robertem? Jaki wpływ na jej życie będzie miała wojna w Ukrainie? Tego dowiecie się z książki, zachęcamy do czytania.

Tereska przedstawiła nam książkę „Milcząc jak grób” Małgorzaty Rogali. Jest to kolejna część z serii z podkomisarz Moniką Gniewosz. Kobieta musi zerwać z przeszłością i odnaleźć się w nowej rzeczywistości, wyprowadza się z Warszawy do Pełni, rozpoczyna prace w komisariacie i sprawy miasteczka oraz zbrodnie dokonywane w nim pochłaniają ją bez reszty. Dlaczego dochodzi do napaści, pogróżek i zniknięć, czy uda się jej rozwikłać zagadkowe sprawy zaginięcia kobiet? Zapraszamy do lektury.

Moderatorka DKK