Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Jesienna aura sprzyja lekturze i długim rozmowom o książkach. Co tym razem przeczytali Klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki?

Krzysztof przeczytał powieść sensacyjną z domieszką thrillera pt. „Portret nieznanej kobiety” Daniela Silvy. Jest to kolejna część z Allonem Gabrielem. Tym razem emerytowany agent wywiadu spędza czas z żoną i dziećmi w Wenecji. Wiemy, że jego pasją jest malarstwo i tym razem trafia na fałszerzy dzieł sztuki. Zostaje uwikłany w intrygę dotyczącą największych mistrzów malarstwa. Nasz bohater podejmuje się zadania, by zdemaskować oszustów. Czy mu się to uda? Zachęcamy do lektury.

Irenka czyta obecnie, po kolei wszystkie książki Marry Higgins Clark, są to kryminały ze świetną intrygą i puentą. Wszystkie dotychczasowe tomy bardzo jej się podobały.

Tereska przeczytała powieść biograficzną Franciszka Pieczki „Ty pieronie!” autorstwa Magdaleny Jaros. Bohater książki to wybitny aktor filmowy i teatralny. Pan Franciszek wciągu swojej kariery udowodnił, że jest aktorem wielowymiarowym, z talentem i potrafi po mistrzowsku zagrać swoje role. Dzięki książce poznajemy pana Pieczkę nie tylko jako artystę ale też zwykłego człowieka. Zyskał ogromną popularność, ale nigdy nie miał parcia na szkło, był twardy i hardy, ale również wrażliwy i delikatny, nie szukał sztucznego poklasku. Był ogromnie popularny, ale na zawsze pozostał skromny i ciepły. Cechowała go życzliwość i pełen profesjonalizm. Książka dobrze napisana – polecamy.

Tereska poleciła książkę Guillaume Musso „Gdzie jest Angelique?” Były policjant trafia do szpitala i poznaje dziewczynę, która prosi go o pomoc w rozwikłaniu zagadki śmierci matki. Wszyscy twierdzą, że primabalerina potknęła się i wypadła przez okno, tylko córka ma wątpliwości co do takiego obrotu sprawy. Również okoliczności śmierci przyjaciela i sąsiada baleriny – Marco, zdają się być zagadkowe. Jest to początek odkrywania tajemnic nie tylko słynnej Stelli, ale również jej zmarłego sąsiada. Zachęcamy do czytania.

Jola lubi czytać książki tomowe i obecnie jest w trakcie serii „Czarna Walizka”, która składa się z czterech tomów. Są to losy pewnej odeskiej rodziny. Do sierocińca zostaje podrzucony chłopiec o imieniu Izaak, wkrótce wyrusza w drogę ze swoim nowym ojcem i mamką. Zobaczymy burzliwe uczucia, wojny, niekonwencjonalne związki, wspaniałe historie. Jak potoczy się ich życie? Jaki los ich czeka? Zachęcamy do przeczytania serii powieści.

Krysia zaprezentowała nam książkę „Zapach diabła” Mons Kallentoft. Komisarz Fors nie może pogodzić się z porażką i popada w alkoholizm. By się zrehabilitować dostaje drugą szansę i wyjeżdża do Tajlandii. Malin trafia na trop okrutnej zbrodni popełnionej na obywatelce Szwecji. Wchodzi ona na niebezpieczną ścieżkę, bowiem pojawia się tutaj kwestia współczesnego, eleganckiego i zawoalowanego kolonializmu, handlu ludźmi i „nowoczesnego” niewolnictwa. Walka bohaterki toczy się na dwóch płaszczyznach, pierwsza to wewnętrzna, gdzie bohaterka mierzy się ze swoimi demonami i alkoholizmem, druga to realna zbrodnia.

Lucynka opowiedziała o książce „Uciekłam z arabskiego burdelu” Laili Shukri. W książce poznajemy losy Julii, którą uwiódł, a następnie sprzedał w Dubaju – Tarik. Bardzo trudna książka opisująca niewolnictwo kobiet w XXI wieku w tym dziewczynek, które są wręcz „hodowane”, jak zwierzęta na niewolnice. Warto przeczytać.

Danusia zaproponowała książkę „Szczęście pod świerkami” Romy J. Fiszer. Elwira i Krzysztof to młodzi ludzie doświadczeni przez los. Spotykają się w leśniczówce Świerki, gdzie dziewczyna chce poznać losy swojej prababki Apolonii. Okazuje się, że Apolonia i Zbysław, którego potomkiem jest Krzysztof, poznali się na statku Batorym podczas wojny. Fabuła skrywa tajemnicę, niespełnioną miłość, dramaty rodzin. Polecamy.

Tereska zachęcała do przeczytania książki Marii Paszyńskiej „Hańba”. Wołyń 1938 roku, piękny krajobraz i rodzina polsko-ukraińska. Teodora i Mychajło bardzo się kochają, mają dwoje dzieci. Polacy i Ukraińcy żyją w zgodzie i harmonii, dla większości mieszkańców nie ma znaczenia, jakim językiem się posługują, a miłość między podziałami spotyka się dość często. Wojenna zawierucha zmienia wszystko, a głosy o konieczności oczyszczenia Wołynia z chwastów przerażają. Dobre sąsiedzkie relacje przestają istnieć. To przerażająca, niosąca ból i wyciskająca łzy opowieść o tamtych bezwzględnych czasach. Należy przeczytać.

Ania zaproponowała nam powieść Nicole C. Vosseler „Niebo nad Indiami”. Helena i jej młodszy brat po śmierci ojca zostają bez środków do życia. Jedynym wyjściem jest sprzedaż domu w Kornwalii i właśnie wtedy pojawia się Ian Neville. Proponuje Helenie małżeństwo, spłatę długów i szkołę z internatem dla brata. Helena właściwie nie ma wyjścia, chcąc ratować rodzinę i jej włości zgadza się zostać jego żoną. Helena wyjeżdża z Ianem do Indii na plantację herbaty, powoli jej serce otwiera się dla męża jednak on skrywa jakąś tajemnicę. Jak potoczą się losy pięknej Heleny? Zapraszamy do przeczytania książki.

Moderatorka DKK