Spotkanie DKK

Na listopadowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki wybraliśmy się na literacką wycieczkę do Korei. Najpierw poznaliśmy tytułowe „Mamuśki” czyli bohaterki komiksu autorstwa Ma Yeong- shin. Bardzo prosta forma graficzna skrywa słodko-gorzką historię życia kilku koreańskich kobiet. Wyłamują się one z narzuconych im stereotypów i próbują żyć zgodnie ze swoimi marzeniami, oczekiwaniami, niestety nie zawsze wszystko idzie po ich myśli. Autor pokazuje przemiany jakie dokonują się w mentalności współczesnych Koreanek, które coraz częściej przestają czekać na wsparcie mężczyzn i zaczynają żyć po swojemu biorąc odpowiedzialność za siebie, a czasem i za swoją rodzinę. Komiks poleca Krzysztof, który obejrzał również reportaż o młodych Koreańczykach, którzy nie chcą pracować tak ciężko jak ich rodzice i dziadkowie –marzą o karierze influencerów, zdobyciu sławy i bogactwa w łatwy sposób i życiu bez ograniczeń jak ich rówieśnicy z Europy i Stanów Zjednoczonych.

W rozmowach powróciliśmy do książek o Korei, które wcześniej czytali i omawiali członkowie Klubu m.in. „Dworska tancerka”, „Przesłonięty uśmiech. Kobiety w Korei Południowej”.

W zbiorach biblioteki są również nowe propozycje z tej tematyki „7736 km miedzy Koreą Południową a Polską” i „Polka w Korei. Jak się żyje w kraju k-popu, kimchi i Samsunga”.

Ewa i Ania polecają cykl „Saga rodu Sobolewskich” Weroniki Wierzchowskiej. Jest to opowieść, która rozpoczyna się w 1800 roku. Bohaterkami są dwie młode dziewczyny, które cudem ocalały po bandyckiej napaści na ich rodzinę. Wszystko wskazuje na to, że będą musiały resztę życia spędzić w klasztorze ale od tego losu ratuje ich stryj. Tylko czy jest to ratunek, czy kolejna opresja, w którą wpadają młode panny? Losy dziewcząt przedstawione są na tle burzliwych dziejów Polski pod zaborami.

Tereska poleca książki autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi. Są to reportaże z życia w najmniejszym państwie świata z całkiem długą, bo liczącą sobie 270 km linią kolejową. W reportażach możemy przeczytać o tym jak się mieszka za Spiżową Bramą, jeśli nie jest się osobą duchowną , czy łatwo jest kobiecie w Watykanie odnaleźć się w pracy zawodowej, wśród wielu mężczyzn, czy Watykan jest bezpiecznym miastem. Swoje spostrzeżenia, wspomnienia spisała autorka w książkach „Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata” i „Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy”.

Lucynka zachęca do przeczytania książki „Córka carycy” autorstwa Erickson Carrolly. Bohaterką opowieści jest dziewięćdziesięcioletnia Daria Gradow. Jest to zmyślone imię i nazwisko, które pomogło bohaterce przetrwać i dożyć sędziwego wieku. Daria, a właściwie Tatiana jest potomkinią rodu Romanowów. Żyje w przepychu wraz z rodziną na carskim dworze. Jej świat zawala się nagle wraz w wybuchem rewolucji, Wszyscy członkowie rodziny zostają zamordowani, pałac jest zniszczony i splądrowany. Ocalała tylko ona i nowe życie rozpoczyna na Syberii.

Lucynka poleca również książkę „Żona mormona” to wstrząsająca relacja kobiety wychowanej i mieszkającej w wiosce mormońskich fundamentalistów. Autorka Irene Spencer zrezygnowała z prawdziwej miłości, aby wytrwać w religijnych nakazach wspólnoty, została jedną z dziesięciu żon mormona. Urodziła trzynaścioro dzieci i przez 28 lat egzystowała w skrajnej nędzy i izolacji od świata. Kiedy zrozumiała jak bardzo cierpiała i myliła się w wielu sprawach zdobyła się na odwagę i odeszła ze wspólnoty.

Jola, wielbicielka sag zachęca do sięgnięcia po „Pokolenia” Katarzyny Drogi. Saga rodzinna zaczyna się od odnalezienia tajemniczej szafki zwanej Wilusiem, która skrywała pamiątki po przodkach. Autorka prowadzi nas śladami rodzinnych historii i historii naszego kraju od lat dwudziestych poprzedniego wieku do czasów powojennych. W tej książce każdy z nas może znaleźć wydarzenia, które były częścią historii większości polskich rodzin.

Krysia sięgnęła do klasyki i przeczytała „Jezioro Bodeńskie” Stanisława Dygata oraz „Obóz wszystkich świętych” Tadeusza Nowakowskiego. Obie książki podejmują temat pobytu Polaków w niemieckim obozie jenieckim nad tytułowym jeziorem Bodeńskim i opowiadają o tym jak się postrzegamy jako naród , jak o nas mówią inni, kiedy mamy kompleksy a kiedy poczucie wyższości.

Wszystkie książki, które polecają Klubowicze są dostępne w naszych bibliotecznych zbiorach, serdecznie zapraszamy do wypożyczania.