Spotkanie DKK

Zimowy czas sprzyja lekturze, co tym razem przeczytali Klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki?

Bożenka zachwyciła się książką Jacka Hugo-Badera „Dzienniki Kołymskie”. Książka składa się z dwóch części, w pierwszej autor snuje swoją opowieść, druga to wywiady, relacje i opowieści osób, które tam żyją. Temat ciekawy, bo Kołyma to kraina nieprzystępna, dzika i żyjąca własnym życiem.

Danusi podobała się powieść „Leśniczówka Wszebory” Joanny Tekieli. W gęstej puszczy, w ciszy i spokoju wśród słowiańskich bóstw mieszka Ola, jej zadaniem jest opisanie uroku krajobrazu i ścieżek, którymi mogliby wędrować turyści. Nie jest to typowa powieść obyczajowa, ponieważ autorka wplata w fabułę wątek kryminalny oraz nutę słowiańskości, wspaniale opisuje przyrodę.

Kasia zapoznała nas z książką „Miriam” Adama Szustaka. Książka składa się z dwóch części, w pierwszej Dominikanin opowiada o Maryi jako kobiecie jego życia, są to osobiste zapiski dotyczące jego doświadczeń z Matką Chrystusa. Druga to rozważania nad Litanią Loretańską, krok po kroku. Ojciec Adam tłumaczy kolejne wezwania z Litanii i mówi dlaczego maja taką nazwę. Tłumaczenia są bardzo logiczne, poukładane i w oparciu o nauki kościoła, dzięki czemu po lekturze „Miriam” otrzymujemy solidną dawkę wiedzy.

Tereska opowiedziała nam o książce Aldony Bognar „Stroicielka dusz”. Bohaterkami są cztery kobiety, różniące się od siebie praktycznie wszystkim, ale borykające się z różnymi troskami i chcącymi polepszyć swój los. W tym wyzwaniu ma im pomóc pewna wróżka, która para się strojeniem duszy do harmonii wszechświata. Kobiety poznają się na forum internetowym i postanawiają odwiedzić stroicielkę dusz, a później spotkać się w realu przy niedobrej kawie i opowiedzieć swoje wrażenia. Jak ta historia się skończyła dowiecie się po lekturze książki.

Krysia zaproponowała książkę „Modlitwa o deszcz” Wojciecha Jagielskiego – historia kraju, który pozostaje w stanie ciągłej walki. Afganistan, bo o tym kraju mowa, to trudna historia, dumny naród, górskie doliny, ludzie żyjący poza cywilizacją i partyzanci ukrywający się w górskich jaskiniach, to także konflikty klanów i ludzkie dramaty.

Krzysztof przedstawił nam książkę „Rok magicznego myślenia” Joan Didion. Autorka opisuje rok swojej żałoby po utracie męża. Książka ukazuje uniwersalne prawdy związane ze śmiercią oraz refleksje towarzyszące żyjącym. Pozycja ta najbardziej trafi do osób po stracie, ponieważ pozwala utożsamić się z autorką i nazwać uczucia jakie im towarzyszą. Książka jest bardzo poruszająca.

Tereska przeczytała książkę „Mnich, który kochał koty” Corrado Debiasi – historia mężczyzny, który stracił pracę, rozstał się z partnerką, co było bodźcem do rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu, rzucił wszystko i wyjechał do Indii. Będąc na miejscu jedzie do aśramy – indyjskiej pustelni, tam poznaje mnicha Tatandzi, który kocha koty. Bohater stara się czerpać garściami ze wspólnie spędzonego czasu, a mistrz wysyła go na spotkania z kilkoma osobami, których celem jest pokazanie mężczyźnie pewnych prawd i wpojenie mu zasad, które mają pomóc mu w duchowym i życiowym rozwoju.

Tereska podzieliła się refleksją nad książką „Kobieta mojego męża” Pauli Gill. Książka zawiera dwa wątki i dwie płaszczyzny czasowe. W pierwszej akcja toczy się w 1991 roku, kiedy to Willis Simson i Mary poznają się. Willis opisana jest tak jak odbierała ją Mary i nie jest przedstawiona w pozytywnym świetle. Drugi wątek dotyczy śmiertelnego wypadku Diany, poznajemy Alexa i Rachel, którzy byli świadkami tego zajścia.

Jola mówiła o książce „Folwark Konstancji” Grażyny Jeromin – Gałuszka. Jest to pierwszy z pięciu tomów serii „Dwanaście wiosen”. W pierwszym tomie poznajemy Konstancję, właścicielkę ziemską, żyjącą w burzliwym czasie po III rozbiorze Polski, w zaborze rosyjskim. Konstancja stara się zarządzać folwarkiem tak jak nauczył ją ojciec jednak jak to w życiu bywa, dziewczynę czeka nie tylko sielanka. Dramatyzmu dodają, zaginięcia, morderstwa i inne ludzkie dramaty. Każdy rozdział zawiera staropolski przepisem na potrawy, z których każdy zaczyna się podobną frazą, co wprowadza nutę humorystyczną, ale też zaciekawienie jak taki poczęstunek mógł smakować.

Lucynka zapoznała nas z książką „Gra w kolory” Marzeny Rogalskiej. Jest to drugi tom sagi, który pozwala poznać dalsze losy Agaty. Jest to wyciszająca i mądra literatura, która skłania do myślenia, pozwala poukładać siebie wartości i przywrócić zapomniane wartości tj. miłość, przyjaźń, wierność czy lojalność.

Moderatorka DKK

Dyskusyjne Kluby Książki