Początek naszego spotkania poświęciliśmy na rozmowy o Agnieszce Zakrzewskiej, która była naszym gościem w ramach Klubu Literackie Kąski. Autorka opowiadała o swoich książkach i zachęcała do odwiedzenia Holandii. Klubowicze bardzo dobrze odebrali spotkanie, część polecanych przez autorkę książek, przeczytali i bardzo chętnie recenzowali. Ich odkryciem był fakt, że Agnieszka Zakrzewska oprócz książek obyczajowych, napisała także zbeletryzowane biografie m.in. Anny Frank i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Lucynka zapoznała nas z serią książek „Prowincja pełna…” Katarzyny Enerlich. Na całość opowieści składa się osiem części. Jeśli ktoś lubi Mazury i przyrodę, to książka dla niego. Fabuła jest ciekawa, opowiada o ludziach, którzy mieszkali na Mazurach przed wojną. Prawdziwa przyjemność czytania.
Krystyna przeczytała „Córkę zegarmistrza” Kate Morton. Fabuła dzieje się w dwóch przestrzeniach czasowych. Książka jest historią o skrywanym sekrecie, okrutnym morderstwie, zuchwałej kradzieży, sztuce, miłości i stracie, opowiedzianą przez córkę zegarmistrza, która była świadkiem i uczestnikiem tamtych dramatycznych wydarzeń.
Bożenka opowiedziała o książce „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat” Piotra Milewskiego. W 1613 roku Daniel Vetter udał się w podróż na Islandię, którą opisał w wydanej w wielkopolskim Lesznie pasjonującej relacji z pobytu na wyspie. Czterysta lat później jego śladami podążył Piotr Milewski i napisał swoja relację.
Tereska zapoznała nas z książką „Chłopstwo. Historia bez krawata” Mateusza Wyżgi. Żeby zrozumieć książkę, trzeba być chłopem, kochać to miejsce i zachwycać się jej kolorami, walorami i funkcjonować wraz z porami roku. Taką osobą jest ponoć autor i dlatego pokazuje nam prawdziwy obraz polskiego chłopstwa i polskiej wsi, wolny od mód, polityki i stereotypów. Dociera do istoty tego, czym jest wieś w nas, jak na nas wpływa.
Tereska mówiła o książce „Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” przeprowadzoną przez Dariusza Zaborka. Jest to książka oparta na faktach, rozmówczyni opowiada o swoim pobycie w obozie Ravensbrück, o tym, że człowiek umie przetrwać bardzo wiele i w każdych warunkach, także w obozie koncentracyjnym. To niezwykły dokument o życiu kobiety silnej, odważnej i niezależnej.
Krzysztof mówił o książce „Zły wpływ” Ramsey Campbell. Babcia zostaje pochowana wraz z medalionem w którym znajduje się kosmyk włosów wnuczki Rowan. Niebawem dziewczynka poznaje nową koleżankę i pod jej wpływem zaczyna się zmieniać. Co dzieje się z Rowan, dlaczego staje się nagle zimna i nie przystępna? Zapraszamy do lektury.
Ewa zrecenzowała książkę „Zaginiony książę” Julii Quinn. Zwodnicze zagadki i miłosne potyczki w przesyconym subtelnym wdziękiem i humorem romansie współczesnej Jane Austen.
Tereska opowiedziała o powieści Judith Lennox „Wszystko czego o sobie nie wiemy”. Fenomenalnie opowiedziana historia. Szkocja, osierocone siostry nie przeczuwają co jeszcze złego może je spotkać. Okazuje się, że śmierć rodziców to początek ich problemów bowiem ojciec miał drugą rodzinę, a w niej dwóch synów. Żadna z rodzin nie ma pojęcia o istnieniu tej drugiej. Rodzinne tajemnice, problemy małżeńskie i wybuch drugiej wojny na zawsze odmieni losy kobiet.
Moderatorka DKK