A- A A+  
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie - strona główna

Kontakt

ul. Wileńska 32
05-200 Wołomin
Tel. 22 776 29 53
Kom. 519 723 455

mbp@biblioteka.wolomin.pl
Dział promocji
Pozostałe adresy

Kontakt z filiami

facebook64   instagram64

Godziny otwarcia

Poniedziałek 12.00–19.00
Wtorek 12.00–19.00
Środa 9.00–16.00
Czwartek 12.00-19.00
Piątek 12.00-19.00
Sobota 9.00-14.00
↓↓↓ Rozwiń (filie) ↓↓↓

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter. Na Twój adres email będziemy cyklicznie wysyłać informacje o wydarzeniach kulturalnych i nowościach w naszych zbiorach.
Akceptuję Regulamin

Aktualności

Orange dla Bibliotek

ibuk2016

Poczytaj mi Famo

Superman zagościniec 1

informacja o prenumeracie-001

urodzinowa lista autorów

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie bierze udział w PROGRAMIE ROZWOJU BIBLIOTEK

Realizujemy projekty wspierane przez AKADEMIĘ ROZWOJU FILANTROPII W POLSCE

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach” – tak o tym, zdawałoby się nielubianym przez Polaków zajęciu, pisał rzymski myśliciel i filozof Cycero. Opierając się o badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową należy stwierdzić, że ponad 60 procent naszego społeczeństwa nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki. Tym bardziej akcje taka jak ta, przeprowadzona przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie, z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki, cieszy i napawa optymizmem. Pomysł na organizację tego, wyjątkowego dla czytelników dnia, zrodził się w Katalonii w 1926 roku. Jego pomysłodawcą był Vincente Clavel Andrés, hiszpański wydawca. Dzień 23 kwietnia wiąże się ze świętem patrona Hiszpanii, św. Jerzym i jest hucznie obchodzony w tym kraju. To właśnie na pamiątkę zwycięstwa świętego nad smokiem, który terroryzował miasto, mężczyźni wręczają kobietom 23 kwietnia czerwone róże, a one rewanżują się podarunkami w postaci książek. I tak od 1964 roku w całym hiszpańskojęzycznym regionie, a od 1995 roku, za sprawą UNESCO, w pozostałych krajach, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Chcąc promować to święto, 23 kwietnia, odbyła się w bibliotece wyjątkowa akcja: „W Wołominie dzień wspaniały - czyta duży, czyta mały”. Zaproszeni goście, znani mieszkańcy Wołomina, czytali z bibliotecznego balkonu fragmenty swoich ulubionych książek. Inicjatywa ta, objęta patronatem Burmistrza Wołomina oraz gazety „Dobry Znak”, skierowana była do wszystkich mieszkańców i gości naszego miasta, którzy w godzinach 12-18, znajdowali się w pobliżu budynku wołomińskiej biblioteki.

Jakież było zdziwienie mieszkańców, kiedy punktualnie w południe, rozpoczęło się balkonowe czytanie. Odwiedziło nas wielu znakomitych gości, zarówno włodarze miasta, w osobie Pana Burmistrza, radnych, jak i kierownicy jednostek administracji publicznej, fundacji, przedstawiciele szkolnictwa i wielu innych. Każda czytająca osoba przygotowała fragment książki, którą najbardziej lubi, wielu uzasadniało swoje wybory słuchającym przechodniom. Przekrój przez literaturę był wyjątkowo szeroki: od zabawnego wiersza Agnieszki Frączek i historii budynku, w którym znajduje się biblioteka – zaprezentowanych przez Pana Ryszarda Madziara, Burmistrza Wołomina, przez „Zbrodnię i karę”, przytoczoną przez Panią Agnieszkę Żądło-Jadczak, przedstawicielkę „Dobrego Znaku”, aż po zabawną i pełną profesjonalizmu interpretację książeczki „Ja i moja siostra Klara”, zaprezentowaną przez naczelnika Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Wołomin, Pana Tadeusza Deszkiewicza. Nie zawiedli również radni, w tym Pani Grażyna Więch i Pan Adam Bereda. W swoje imieniny odwiedził nas również radny Pan Wojciech Plichta i brawurowo, przy pomocy rekwizytów, zaproponował lekturę książki „Jak Wojtek został strażakiem”. Odwiedzili nas ponadto, m.in. Panie: Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marzena Małek, zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Agata Żędzian oraz redaktor naczelna radia FAMA Danuta Jagielska. Ciekawie zaprezentował się Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Marcin Dutkiewicz, który wybrał na ten dzień pozycję dla dzieci, autorstwa Grzegorza Kasdepke. Pełne wzruszenia wystąpienie przypadło Panu Piotrowi Szulcowi, Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji, który odczytał opowiadanie o zmarłej wołomińskiej gwieździe koszykówki, Małgorzacie Dydek. Gościliśmy także aktora i biznesmena Krzysztofa Krupińskiego. Ponadto z bibliotecznego balkonu można było usłyszeć „Alchemika”, „Kamienie na szaniec”, „Oskara i Panią Różę”, czy „Małego Księcia”. Dochowując wierności katalońskiej tradycji, każdy z gości otrzymał na pamiątkę różę.

 

Wołominianie z zadartymi głowami podziwiali poszczególne wystąpienia. Jedni, przystawali na chwilę w zadumie, inni nerwowo rozglądali się na boki nie wiedząc, skąd dolatują do nich słowa pięknych i znanych książek, które umilały im zakupy, podróż do pracy, czy po prostu spacer po ulicach naszego miasta. Mamy nadzieję, że wyjątkowe pozycje literackie oraz sympatyczna atmosfera, która panowała w tym dniu w wołomińskiej bibliotece i naturalnie w jej okolicy, zapadną wszystkim w pamięć i spowodują, że kolejki do wypożyczenia książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej staną się jeszcze dłuższe, niż są obecnie.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie
ul. Wileńska 32, Wołomin, Polska, 05-200
tel. 227762953, kom. 519723455
Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek - 12:00-19:00
Środa - 09:00-16:00
Sobota - 09:00-14:00

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Twoje preferencje dotyczące plików cookies znajdują się w ustawieniach przeglądarki, gdzie możesz je zmienić. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information