A- A A+  
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie - strona główna

Kontakt

ul. Wileńska 32
05-200 Wołomin
Tel. 22 776 29 53
Kom. 519 723 455

mbp@biblioteka.wolomin.pl
Dział promocji
Pozostałe adresy

Kontakt z filiami

facebook64   instagram64

Godziny otwarcia

Poniedziałek 12.00–19.00
Wtorek 12.00–19.00
Środa 9.00–16.00
Czwartek 12.00-19.00
Piątek 12.00-19.00
Sobota 9.00-14.00
↓↓↓ Rozwiń (filie) ↓↓↓

Aktualności

Orange dla Bibliotek

ibuk2016

Poczytaj mi Famo

Superman zagościniec 1

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie bierze udział w PROGRAMIE ROZWOJU BIBLIOTEK

Realizujemy projekty wspierane przez AKADEMIĘ ROZWOJU FILANTROPII W POLSCE

Relacje

70381812 2465386970211692 3828137366338404352 o

Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania, było aż osiem powodów do sięgnięcia po lekturę. Osiem nowel pozytywistycznych wybrzmiewało w sobotę na Placu 3 Maja. Tak mieszkańcy Wołomina, świętowali kolejną edycję Narodowego Czytania w plenerze, w miłym towarzystwie i z klasyką literatury. Akcję swoim patronatem objęli Starosta Wołomina - Adam Lubiak oraz Burmistrz Wołomina - Elżbieta Radwan. Dziękujemy Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów za współprace podczas organizacji.

70193362 2480663462017376 1763918690232827904 o

Za nami pierwsze spotkanie, organizowane w ramach projektu Liga Niezwykłych Wolontariuszy. Liga Niezwykłych Wolontariuszy, to cykl warsztatów aktywizujących, poszerzających wiedzę i zainteresowania młodzieży. Na spotkaniu organizacyjnym, które poprowadziła Magdalena Pomianowska, nauczyciel, pedagog, wieloletnia działaczka i koordynatorka wolontariatu, uczestnicy projektu dowiedzieli się czym jest idea wolontariatu, kim jest wolontariusz i jaką może podejmować działalność pożytku publicznego. Ważną kwestią, która została poruszona podczas spotkania, były kwestie prawne związane z wolontariatem. Podczas warsztatów wolontariusze stworzyli drzewo pasji, umiejętności, zalet i tego, co każdego z nich charakteryzuje. Puentą podsumowującą zajęcia jest, żeby nigdy się nie poddawać i pomagać innym, bo wolontariat daje wiele możliwości i dużo satysfakcji. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

65453506 2333434923406898 8433215285523120128 o

Przez najbliższe trzy dni Wołomin opanują najbardziej kreatywni i energetyczni ludzie, którzy na bibliotekach znają się jak mało kto. Grupa InicJaTyWy to 30 dyrektorek i dyrektorów bibliotek z całej Polski, którzy dzielą się doświadczeniem i wspierają biblioteki w najbliższym otoczeniu. Podczas wizyty w Wołominie pilnie szkolą się i podnoszą swoje kompetencje aby wrócić do swoich bibliotek z głową pełną pomysłów i z energią do dalszych działań. Naszych Gości przywitali Pani Burmistrz Wołomina oraz Wiceburmistrz - Łukasz Marek. Plan kolejnych dni jest napięty, a przed Grupą kolejne wyzwania. To też czas na wspólne rozmowy i czas spędzony w najlepszym towarzystwie. Grupa InicJaTyWy działa w ramach Programu Rozwoju Bibliotek powadzona przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

64851878 2329445610472496 7478210984927035392 o

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych gościł w swoim gronie Piotra, młodego człowieka, który zachwycił nas charyzmą, dowcipem i urokiem osobistym. Podczas Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Piotr czytał na balkonie pismem punktowym dla niewidomych – Braillem. Interpretacja tekstu, tembr głosu, osobowość: to wszystko było rewelacyjne i ucieszyliśmy się, że możemy jeszcze raz tego posłuchać i oczywiście porozmawiać. Piotr zgodził się odpowiedzieć na nasze pytania, a te były naprawdę różne, od takiego, które poruszało sprawy związane z niepełnosprawnością naszego gościa, poprzez zwykłe sprawy, zainteresowania, a kończąc na marzeniach. Otwarty, ciekawy świata młody człowiek wiele nas nauczył, oswoił z pewnymi sprawami. Piotrze, DKK trzyma kciuki za Twoje marzenia.

61824469 2293842087366182 2962362334166646784 o

28 maja Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych gościł w przyjaznych murach Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie. Zwiedziliśmy bibliotekę i poznaliśmy historię Oazy Kultury przy Ogrodowej 1A. Wraz z pracownikami placówki odbyliśmy „Podróż przez dziesięciolecia” czyli od kina Oaza przez Powiatowe Centrum Propagandy i Kultury, Bibliotekę Pedagogiczną do Powiatowej Biblioteki Publicznej powołanej w 2013 roku, kiedy to placówkę przejęło Starostwo Powiatowe w Wołominie. Biblioteka osiadła na stałe w miejscu, które Janusz i Helena Nasfeterowie ofiarowali dla naszego miasta i powiatu z przeznaczeniem na cele kulturalne. Poznaliśmy fascynującą historię tej rodziny: Helena i Stefan Nasfeterowie – ostatni dziedzice majątku Klucz Ręczajski, ogromnego terenu rozciągającego się na południe i południowy wschód od Wołomina. W dwudziestoleciu międzywojennym wpływowi, znaczący i wielce szanowani obywatele Wołomina. Swoją działalnością przyczynili się do rozwoju miasta. Wspierali je finansowo, a także byli fundatorami wielu inwestycji i przedsięwzięć. Patronowali także wielu instytucjom i stowarzyszeniom. Nasfeterowie byli rodziną ściśle związaną ze środowiskiem artystycznym jeszcze przed II wojną światową. Stefan, stryj Janusza był wówczas właścicielem studia filmowego w Warszawie i kina w Wołominie. Janusz Nasfeter i jego stryj Stefan to zasłużeni filmowcy w historii polskiej kinematografii.

DSC 0860

Słońce, malownicze chmury na błękitnym niebie, dziesiątki rowerów i jeszcze większa liczba uśmiechów, to znak, że miłośnicy książek i dwóch kółek pojawili się na starcie VI Wołomińskiego Odjazdowego Bibliotekarza. Po powitaniu Odjazdowiczów przez Panią Burmistrz Elżbietę Radwan, zaopatrzeni w książki z bookcrossingowego regału, pomarańczowy peleton wyruszył w trasę. Tym razem opuściliśmy granicę naszej gminy i wyruszyliśmy do sąsiedniej gminy Klembów, gdzie znajdował się nasz punkt postojowy – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczak w Dobczynie. Po chwili odpoczynku czekała nas już tylko prosta droga do mety tegorocznego rajdu – Zagroda Per-Zoo, gdzie na ponad 200 gości, czekał Pan Roman ze swoją załogą. Zagroda Per-Zoo, to urokliwe miejsce, w którym przyroda jest na wyciągniecie ręki, a nawet można poczuć ją na własnej skórze. Podczas warsztatów Odjazdowe dzieciaki poznały zwierzęta z różnych zakątków świata, eksplorowały pobliskie lasy i karmiły uroczych, zwierzęcych mieszkańców Zagrody. Zagroda Per-Zoo to także idealne miejsce na klasyczny relaks, z czego wszyscy bardzo chętnie korzystali, np. czytając książki i biwakując przy pajdzie chleba ze smalcem i pieczoną kiełbasą.

DSC 0844

„Wołomin, moje miasto”, to hasło „Nocy w bibliotece”, która była częścią obchodów 100-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Jak na przyjęcie celebrujące urodziny przystało, atrakcji i grona znamienitych gości nie zabrakło.

DSC 0763

Katarzyna Borowska – coach i pedagog, felietonistka, współtwórczyni portalu internetowego tebaby.pl i Anna Matusiak-Rześniowiecka – absolwentka filologii polskiej i teatrologii, dziennikarka radiowa i telewizyjna, wykładowczyni, zawitały do wołomińskiej biblioteki aby opowiedzieć o wspólnie napisanej książce pt. „Skazane. Historie prawdziwe”. W książce możemy przeczytać zapis rozmów z dwunastoma kobietami, osadzonymi w więzieniu na warszawskim Grochowie. Rozmowy trudne i dojmujące, tak jak trudne jest życie za kratami. Podczas spotkania były chwile wzruszeń i wspomnień o Wołominie. Pani Kasia jest bowiem trochę „nasza”, pochodzi z okolicznych Duczek. Gości wieczoru powitał Dariusz Szymanowski – wiceburmistrz Wołomina. Rozmowę z autorkami poprowadziła Ewa Kuba – moderator Dyskusyjnego Klubu Książki, w ramach którego odbyło się spotkanie.

DSC 0793

Najmłodsi, podczas nocnej wizyty w bibliotece, poznawali historię Wołomina, eksplorowali najważniejsze i najbardziej znane miejsca naszego miasta. Powstały mapy myśli i makiety m.in. Huty Szkła, Izby Muzealnej Rodziny Wodiczków i Biblioteki. Przed Panią Burmistrz Elżbietą Radwan nie lada wyzwanie – przeczytanie ponad 50 kartek pocztowych z życzeniami i pozdrowieniami, które podczas Nocy przygotowali nasi uczestnicy.

Naszemu ulubionemu miastu, życzymy kolejnych, owocnych 100 lat!!!!

Serdeczne podziękowania dla Wolontariuszy, którzy włączyli się w organizację „Nocy w Bibliotece”.

Dziękujemy firmom Carrefour i Tago za słodkości dla uczestników Nocy.

60474868 2258175494266175 6576367543252942848 o 

Tegoroczny VII Gminny Konkurs Recytatorski stanowił nie lada wyzwanie dla małych uczestników. Nie tylko musieli popisać się doskonałą pamięcią i wyborną interpretacją tekstu ale, przede wszystkim, w wielu przypadkach, wspólnie z najbliższymi tworzyli własne wiersze opisujące Wołomin. Trzeba przyznać, że powstały prawdziwe dzieła, chwytające za serce frazy, które wywoływały podziw i wzruszenie. „Jest tu co robić o każdej porze roku”, „w słońcu i w deszczu jest moją małą ojczyzną”, to tylko kilka zdań, które mogliśmy usłyszeć podczas konkursu, a które na pewno na długo zapadną w naszej pamięci i będą piękną pamiątką z okazji 100. rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu. Jury w składzie Joanna Hołubicka – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów, Iwona Oleksiuk – autorka książek dla dzieci, scenarzysta oraz Edyta Nowak-Kokosza – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, redaktorka, wyróżniło sześcioro uczestników: Julia Zarzecka – Przedszkole nr 9 im. „Jasia i Małgosi” w Wołominie, Julian Jurys – Przedszkole nr 8 im. „Czerwonego Kapturka” w Wołominie, Amelia Pergół – Publiczne Przedszkole „Kraina Przedszkolaków” w Wołominie, al. Niepodległości, Julia Kalata - Przedszkole im. „Pszczółki Mai” w Duczkach, Katarzyna Satora – Przedszkole nr 6 im. „Bajka” w Wołominie, Antonina Boruc – Przedszkole nr 8 im. „Czerwonego Kapturka” w Wołominie. Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy wszystkim uczestnikom wręczył wiceburmistrz, Łukasz Marek. Dodatkową nagrodą dla wyróżnionych jest występ podczas obchodów Dni Wołomina, które odbędą się w najbliższą niedzielę na Placu 3 maja. VII Gminny Konkurs Recytatorski „Wołomin - moje miasto, mój mały świat” został zorganizowany wspólnie z Przedszkolem nr 6 im. „Bajka” w Wołominie pod patronatem burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan. Dziękujemy sponsorom konkursu: Urzędowi Miasta Wołomin, ZEC Wołomin oraz Leroy Merlin.

57694926 2225172997566425 2378070121315827712 o 2225172994233092

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, to wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników słowa pisanego. Tego dnia na całym świecie podejmowane są inicjatywy, które mają na celu promocję czytelnictwa, ochronę praw autorskich i własności intelektualnej. Od 2013 roku do wspólnego świętowania zapraszamy mieszkańców i czytelników, którzy tak jak i my kochają książki. Jak wiadomo dzień bez książki jest dniem straconym, a w Światowy Dzień Książki, czytamy podwójnie. Jest nam niezmiernie miło, że podczas tegorocznej edycji akcji „W Wołominie dzień wspaniały, czyta duży, czyta mały” nasz biblioteczny balkon zapełnił się pasjonatami czytania, a przechodnie mogli usłyszeć przekrój najznamienitszej literatury. Czytelniczy maraton rozpoczął Piotr Konopka, który poruszył nas interpretacją poezji ks. Jana Twardowskiego. Używając alfabetu Braille'a pokazał, jak można odbierać literaturę poprzez dotyk. Poetyckiego klimatu podczas tegorocznego czytania było więcej: Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński, czy Jan Brzechwa, to m.in. tych autorów wybierali Jerzy Kielak, Irena Rybak i Barbara Gwarda. Silną reprezentację stanowili również poeci z naszego projektu Akademia Słowa. Nie zabrakło klasycznych tekstów literatury: fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza przeczytał Dariusz Szymanowski – wiceburmistrz Wołomina; Agata Sobczak – dyrektor Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich – zaprezentowała jeden z tekstów Antoniego Czechowa; swoją ulubioną powieść Johna Steibecka pt.: „Tortilla flat”, przyniosła Joanna Żero – graficzka i ilustratorka. O wołomińskich losach Wiery Gran, mogliśmy usłyszeć z tekstu czytanego przez Teresę Urbanowską, redaktorkę Życia Powiatu na Mazowszu. W tej różnorodnej galerii tekstów nie mogło zabraknąć literatury dziecięcej, Karol Cudny wspólnie z dziećmi Alicją i Dominikiem, przeczytali jedno z opowiadań z serii Wojciecha Widłaka „Pan Kuleczka”. Jak co roku wspólnie z nami, świętują Wolontariusze z Młodzieżowego Wolontariatu Szkolno-Parafialnego „Otwarte Serce”. Nie tylko informują mieszkańców miasta o idei Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, ale również czytają swoje ulubione książki. Podczas tegorocznej edycji wśród Wolontariuszy królował „Mały książę”. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami świętują ten wyjątkowy dla wszystkich miłośników książek dzień. Dobrze wiedzieć, że nie tylko my jesteśmy tak zakręceni na punkcie literatury. Zapraszamy już za rok.

57390157 2216077981809260 4198325429418852352 o

Profesor Michał Paweł Markowski w rewelacyjnym zbiorze esejów „Życie na miarę literatury” zadaje pytanie: Co to znaczy, że życie jest, czy może powinno być "na miarę literatury”?.... Dlatego człowiek bez literatury żyć nie może, nawet wtedy, gdy nic o tym nie wie. DKK bez literatury żyć nie może, wiemy o tym, czytamy i co dwa tygodnie przychodzimy, aby przez dwie godziny dać temu wyraz: dyskutując i rozbijając na atomy kolejne lektury.

Podkategorie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie
ul. Wileńska 32, Wołomin, Polska, 05-200
tel. 227762953, kom. 519723455
Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek - 12:00-19:00
Środa - 09:00-16:00
Sobota - 09:00-14:00

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Twoje preferencje dotyczące plików cookies znajdują się w ustawieniach przeglądarki, gdzie możesz je zmienić. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information