A- A A+  
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie - strona główna

Aktualności

Poczytaj mi Famo

Superman zagościniec 1

facebook64   instagram64

Kontakt

ul. Wileńska 32
05-200 Wołomin
Tel. 22 776 29 53
Kom. 519 723 455

mbp@biblioteka.wolomin.pl
Dział promocji
Pozostałe adresy

Kontakt z filiami

Godziny otwarcia

Poniedziałek 12.00–19.00
Wtorek 12.00–19.00
Środa 9.00–16.00
Czwartek 12.00-19.00
Piątek 12.00-19.00
Sobota 9.00-14.00

↓↓↓ Rozwiń (filie) ↓↓↓

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie bierze udział w PROGRAMIE ROZWOJU BIBLIOTEK

Realizujemy projekty wspierane przez AKADEMIĘ ROZWOJU FILANTROPII W POLSCE

Aktywna biblioteka

To już przedostatnie, XV spotkanie z cyklu „To co lubię najbardziej… czyli maluchy w bibliotece”. Tym razem spotkaliśmy się 17 maja, a tematem zajęć były dzieci z różnych stron świata. Rozpoczęliśmy zabawą przy piosence Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”. Następnie dzieci miały okazję obejrzeć ciekawą prezentację multimedialną, przedstawiającą dzieci z różnych kontynentów. Oglądaliśmy, m.in. najmłodszych mieszkańców Ameryki Południowej o smagłej cerze i w charakterystycznych ubiorach oraz europejskie dzieci, które wyglądały zupełnie, jak nasi najmłodsi czytelnicy. Podczas prezentowania slajdów rozmawialiśmy zarówno o wyglądzie dzieci z innych krajów i kontynentów, ale także o tym jak wygląda ich życie. Wspólnie przeczytaliśmy również zabawny wierszyk o Murzynku Bambo. Następnie przystąpiliśmy do tworzenia pięknych kwiatowych girlandów, które powstały z papieru kolorowego. Później przyszedł moment na poznanie słów w obcych językach. Maluchy, troszkę speszone, powtarzały słowo „hello”. Na zakończenie skorzystaliśmy z nieodzownej atrakcji, jaką dzieci wprost uwielbiają – tunelu animacyjnego.

W ramach cyklu spotkań „To co lubię najbardziej… czyli maluchy w bibliotece”, 9 maja odbyło się spotkanie autorskie, którego gościem był Łukasz Dębski, twórca literatury dla dzieci. Zadebiutowało on w 2001 roku, zbiorem "Wiórki, wiewiórki i inne bajki wierszem". W Krakowie prowadzi on Cafe Szafe, miejsce spotkań kulturalnych, które w 2007 roku otrzymało od IBBY (Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych), nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Inne pozycje tego autora to m.in. "Pociąg z literkami", czy "Krówki i mrówki i inne bajki wierszem". Łukasz Dębski jest również społecznikiem, który czynnie angażuje się w prace fundacji Czas Dzieci, pomagającej młodym z rodzin ubogich, w dostępie do kultury. Autorski dorobek naszego gościa obejmuje również serię świetnych przewodników po różnych krajach, skierowanych do młodych czytelników.

Na spotkaniu z najmłodszymi przedstawicielami wołomińskiej czytelniczej braci, Łukasz Dębski skupił się na prezentacji swoich zabawnych wierszyków, które odczytał zgromadzony maluchom. Oczywiście pojawiło się wiele pytań, które dzieci chciały zadać sympatycznemu autorowi. Posłuchaliśmy więc opowieści o psie i kocie, którzy mieszkają wraz z panem Łukaszem oraz o filozofii powstawania jego książek.

Każde dziecko otrzymało także zabawną pamiątkę – podpis autora, wykonany na ręce. Podpisy spoczęły także na książkach. Współpraca autora z dziećmi i ich potrzeby są mu doskonale znane, dlatego też pozwolił on dzieciom na chwilę dekoncentracji i krzyku, od którego niemal trzęsła się wołomińska biblioteka.Za nami XIII spotkanie z cyklu „To co lubię najbardziej… czyli maluchy w bibliotece”. Odbyło się ono 26 kwietnia, a jego tematem było życie na łące. Zajęcia rozpoczęły się zabawą „Motylki na łączce”. Dzieci tańczyły w rytm muzyki, udając kolorowe motylki. Kiedy dźwięki piosenki milkły, rozbrykane maluchy miały za zadanie przysiąść na kolanach opiekunów, którzy odgrywali role kwiatków. Następnie maluchy zapoznały się z treścią wierszyka „Łąka”, autorstwa Mieczysławy Buczkówny oraz rozmawiały o tym, co żyje na łące. Mogły również obejrzeć interaktywne książeczki o owadach, które wydają dźwięki oraz mają możliwość rozłożenia, tworząc trójwymiarowe instalacje. Aktywnością, która przysporzyła wszystkim wiele śmiechu i radości, była seria zagadek, oczywiście tematycznie związanych z łąką. Kolejnym punktem spotkania był film o przygodach kochanego przez dzieci Krecika i małej myszki. Następna aktywnością, zaproponowaną przez prowadzącą zajęcia Panią Ewę, była zabawa: Poruszamy się jak owady, kiedy to dzieci udawały biedronki, pszczółki itd. Ciekawym momentem spotkania była praca plastyczna: z tekturowych rolek po papierze toaletowym i kolorowych arkuszy, dzieci tworzyły piękne motyle, które następnie zawisły w sali, a po zajęciach wróciły z maluchami do ich domów. Do dyspozycji dzieci były także kolorowanki i wyklejanki. Na zakończenie, dzieci bawiły się w tunelu animacyjnym.

Spotkania z cyklu „To co lubię najbardziej… czyli maluchy w bibliotece” na dobre zagościły już w kalendarzu zajęć Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie. Tym razem spotkaliśmy się 19 kwietnia, a tematem przewodnim były dzikie zwierzęta. Na początek, aby rozruszać trochę wszystkich uczestników, odtańczyliśmy radosny taniec do piosenki „In the jungle, the mighty jungle”. Dzieci wesoło brykały, naśladując ruchy zabawnego hipopotama i śmiesznego łosia. Następnie obejrzeliśmy dwie prezentacje. Pierwsza z nich prezentowała dzikie zwierzęta, które można spotkać na wszystkich kontynentach. Druga, zawierała odgłosy, które wydają, m.in. tygrys, słoń, lew itd. Dzieci w skupieniu obejrzały obie prezentacje, następnie starały się jak najwierniej naśladować ulubione zwierzątka. Prezentacja odgłosów przydała się podczas kolejnej części zajęć, tj. zapoznania z książeczką „W dżungli”. Ta ciekawa pozycja, autorstwa Benedicte Guettiera, nie tylko prezentuje różne egzotyczne zwierzęta. Dzięki wyciętemu po środku otworowi, umożliwia ona użycie każdej ze stron jako maski. Tak właśnie wykorzystywały ją maluchy, które przeistaczały się w różne zwierzątka oraz naśladowały ich odgłosy. Kolejną książką, wykorzystaną na tym spotkaniu, była pozycja autorstwa Iana Whybrowa i Eda Eavesa„Przywitaj się ze zwierzątkami”.  Zawiera ona materiałowe elementy, które w trakcie dotykania ich przez dzieci, imitują skórę zwierząt.

Następnie przystąpiliśmy do aktywności plastycznej – maluchy pięknie pokolorowały różne zwierzątka, przygotowane wcześniej przez panie bibliotekarki. Część z nich wybrała kredki, a inna plastelinę. Później, z materacy oraz przyniesionych z domu zwierzaków-maskotek, powstało prawdziwe zoo. Dzieci, wraz z rodzicami, za piękny uśmiech „kupowały” bilet, dzięki któremu mogły je zwiedzić. Był to przedsmak wyprawy, która może je czekać już niedługo, podczas rodzinnej majówki.Kolejne zajęcia z cyklu „To co lubię najbardziej… czyli maluchy w bibliotece” odbyły się 12 kwietnia i były XI z kolei. Tym razem uczestnicy spotkania przenieśli się w świat zwierząt mieszkających na wsiach. Rozpoczęliśmy radosną zabawą przy dobrze znanej wszystkim maluchom piosence „Stary Donald farmę miał”. Dzieci bardzo chętnie naśladowały charakterystyczne dźwięki, wydawane przez każde ze zwierząt, występujące w tej zabawnej piosence. Następnie maluchy wraz z rodzicami obejrzały prezentację multimedialną, ukazującą różne gatunki zwierząt zamieszkujące wsie.

Ciekawym elementem pokazu było zgadywanie dźwięków, które wydają krówki, owieczki, kózki itd. Wspólnie zapoznaliśmy się z treścią książeczki „Przywitaj się z wiejskimi zwierzętami”, autorstwa Iana Whybrowa i Tima Warnesa. Jest to wyjątkowo ciekawa pozycja książkowa, gdyż każda ilustracja zawiera materiałowy element, pozwalający dotykiem poznać budowę różnych zwierząt. Następnie dzieci przystąpiły do zabaw plastycznych – z ciastoliny powstawały piękne zwierzątka. Maluchy wykonały również zagrody z klocków dla przyniesionych przez siebie maskotek.
To już X spotkanie z cyklu „To co lubię najbardziej… czyli maluchy w bibliotece”. Tym razem spotkaliśmy się 5 kwietnia, a tematem zajęć był teatr. Dzieci i rodziców przywitały trzy zabawne, duże pacynki, które mieszkają w bibliotece: tukan oraz chłopiec i dziewczynka. Przedstawiły się z osobna każdemu maluchowi i zaprosiły na kolejną porcję zabawy.

Na początku w ruch poszła chusta animacyjna, z którą dzieci chętnie się bawią. Po krótkiej aktywności ruchowej, uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną , przybliżającą i objaśniającą różne zagadnienia, związane ze sztuką teatralną. Zaprezentowana została także książka „Teatr”. Podczas zajęć dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi rodzajami lalek, które można spotkać podczas wizyty w teatrze. Każdą z nich mogły dokładnie obejrzeć, zapoznać się z jej budową oraz po prostu pobawić się nią. Ciekawą atrakcją było wykonywanie własnoręcznych lalek, które powstawały z drewnianych łyżek. Maluchy stworzyły naprawdę piękne, kolorowe i fantazyjne zabawki. Wzięły one później udział w spontanicznym przedstawieniu, które zarówno dzieciom jak i ich rodzicom przyniosło wiele radości.
Za nami IX spotkanie z cyklu „To co lubię najbardziej… czyli maluchy w bibliotece”. Tym razem tematem zajęć były zbliżające się Święta Wielkanocne. Dlatego też, prowadzące zajęcia Panie, przygotowały wiele ciekawych i twórczych zabaw, mających na celu zaznajomienie dzieci z tradycjami świątecznymi.  Uczestnicy spotkania rozpoczęli je wesołym tańcem przy piosence „Pisanki, pisanki - jajka malowane”.

Następnie przystąpiliśmy do lektury książki pt. „Wielkanoc”, autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Kolejnym zadaniem było wybranie, spośród wystawionych na stoliczku przedmiotów tych, które wkłada się do wielkanocnego koszyczka. Zabawa nie była łatwa – wśród prawidłowych rzeczy, znajdowały się również inne, które nie wlicza się do Święconki – jabłko, łyżka itd. Dzieci śmiało i z dużą wiedzą, wybierały właściwe elementy koszyczka. Nie mogło zabraknąć również aktywności plastycznej. Tym razem zaproponowano dzieciom stworzenie własnej pisanki. Maluchy z zapałem przystąpiły do pracy i wyczarowały wspaniałe, kolorowe wielkanocne jajeczka. Wiele radości i śmiechu przyniosła ciekawa zabawa – poszukiwanie pisanek. Wcześniej, przed zajęciami, zostały one ukryte w sali, gdzie odbywało się spotkanie. Dzieci miały za zadanie odnalezienie schowanych skarbów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy usiedli w kółeczku i, przy dźwiękach muzyki, podawali sobie pisankę. Kiedy piosenka została zatrzymana, to z dzieci, które właśnie trzymało jajeczko, musiało wykonać jakieś zadanie, np. podskoczyć lub stanąć na jednej nodze.


W piątek, 15 marca, odbyły się VIII zajęcia z cyklu "To co lubię najbardziej... czyli maluchy w bibliotece". Wielkimi krokami zbliża się wiosna, która stała się głównym tematem naszego spotkania. Rozpoczęliśmy od radosnego, muzycznego przywitania tej pięknej pory roku. Przy koncercie skrzypcowym "Wiosna", Antonio Vivaldiego, maluchy zatańczyły z drzewami, ptakami i innymi elementami przyrody, które budzą się właśnie do życia.
Następnie przystąpiły do utworzenia pięknej łączki, która powstała z zielonego materiału. Uczestnicy spotkania obejrzeli także prezentację multimedialną dotyczącą wiosny. Dzięki przygotowanym przez panie bibliotekarki slajdom, mogły poznać nie tylko wygląd, m.in. ptaków, oznaczających nastanie wiosny, ale także posłuchać wydawanych przez nie odgłosów. Kolejnym punktem spotkania było słuchowisko "Potwór na drzewie", autorstwa Agnieszki Tyszki, pochodzące z książeczki "Bajkowy rok". Nie mogło zabraknąć także zabaw plastycznych i manualnych - tym razem posługując się specjalną gąbką, dzieci wykonały własnoręcznie kolorowe motyle. Na koniec tego spotkania znaleźliśmy czas na atrakcje ruchowe, którymi były dwie znane i sprawdzone zabawy: "Stary niedźwiedź mocno śpi" i "Obudź się tulipanie".

VII spotkanie z cyklu "To co lubię najbardziej, czyli maluchy w bibliotece" odbyło się 8 marca. Dzieci mogły poznać kolejny ze zmysłów - węch. Zajęcia rozpoczęły się od tradycyjnej, powitalnej piosenki, witającej z osobna każde dziecko. Następnie dzieci otrzymały kieszonkowe lusterka, z którymi zasiadły na materacach. Przyglądały się z uwagą swojej twarzy, nazywały jej części i robiły różne miny. Poznały także fragment książeczki "Nasze ciało", mówiący o nosie.
 Wraz z panią Ewą, uczestnicy spotkania bawili się w zabawę na spostrzegawczość: prowadząca zajęcia wymieniała głośno część ciała, dotykając w tym momencie innej. Dzieci miały za zadanie nie poddać się sugestii i wskazać właściwą. Ważnym elementem zajęć było rozpoznawanie zapachów. Maluchy i ich opiekunowie, otrzymały różne, charakterystyczne i mocne zapachy, m.in.: lawendę, czosnek, cebulę, cynamon, kawę, kakao, perfumy i miały za zadanie nazwać każdy aromat. Następnie przystąpiono do zabawy manualnej, którą było utworzenie swojej własnej kwiatowej łączki. Z przygotowanych wcześniej filcowych pomocy, dzieci tworzyły piękne, kolorowe bukieciki. Oczywiście nie obeszło się bez zabawy z uwielbianym tunelem animacyjnym oraz szaleństwach przy zabawnej piosence "Głowa, ramiona, kolana, pięty".

Za nami kolejne spotkanie z cyklu "To co Lubię najbardziej, czyli maluchy w bibliotece". Tym razem spotkaliśmy się 1 marca, a tematem przewodnim był kolejny ze zmysłów - słuch. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego wyśpiewania piosenki
"Ta Dorotka"
.
Następnie dzieci mogły brać udział w edukacyjnych zabawach, które pomogły zrozumieć im, jak ważnym zmysłem w życiu człowieka jest słuch. Pierwszą zabawą było rozpoznawanie odgłosów: zwierząt, natury i charakterystycznych dźwięków, wydawanych przez różne przedmioty. Następnie z magicznej szkatuły dzieci wybierały instrumenty muzyczne, na których wykonywały ulubione melodie. Później przystąpiliśmy do własnoręcznego stworzenia instrumentów, które powstały z pojemników po jogurtach. Po wykonaniu tego zadania, dzieci z ochotą przystąpiły do praktycznego wykorzystywania swoich grzechotek. Niezachwianym powodzeniem cieszył się także animacyjny tunel, którego eksplorowanie zawsze przynosi maluchom wiele radości.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie
ul. Wileńska 32, Wołomin, Polska, 05-200
tel. 227762953, kom. 519723455
Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek - 12:00-19:00
Środa - 09:00-16:00

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Twoje preferencje dotyczące plików cookies znajdują się w ustawieniach przeglądarki, gdzie możesz je zmienić. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information