Historia dzieje się na naszych oczach i codziennie dopisujemy do niej kolejny rozdział. Rocznik Wołomiński stanowi kronikę wspomnień, które budują tożsamość lokalną i dają inspirację do działania na przyszłość. Podczas wieczoru promocyjnego XVIII tomu Rocznika Wołomińskiego w nostalgiczną podróż po kartach publikacji, poprowadziła zebranych na sali gości Aurelia Sobczak. W najnowszym tomie znalazły się wspomnienia, historie i rozprawy dotyczące gminy Wołomin, w które zaangażowało się 18 autorów. Krzysztof Wiśniewski, historyk i archiwista, podjął się próby opisania początków Wołomina, z kolei współczesny Wołomin i ich mieszkańców, którzy pomagają objętej wojną Ukrainie, opisała Wanda Lipińska. Wołomin to również ważne miejsca na mapie miasta. Z okazji 30-lecia Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich, jego historię opisała Agata Sobczak, z kolei Danuta Michalik jest autorką tekstu o 10 latach funkcjonowania Izby Muzealnej Rodziny Wodiczków. Swoją historię kontynuują również Lipinki, o drodze do marzeń, która stała się maratonem z coraz bardziej widocznym celem, jakim jest „Biblioteka Sąsiedzka”, opisała Urszula Zych.
Nieodzownym elementem Rocznika Wołomińskiego są historie rodzinne i biografie: Krystyna Kwapiszewska, Henryk Rojewski, Jan Leon Juzoń, to m.in. te znamienite osobistości poznajemy bliżej w najnowszej publikacji. Siłą Rocznika jest pamięć i wspomnienia o tych którzy odeszli: Agata Bochenek, Kazimierz Mazur, Helena Baronicz, Krzysztof Groszek, Danuta Kędzierska, Zbigniew Kułak, Stefan Zacheja, Tamara Kozłowska, Zdzisława Trzcińska, Józef Bugaj, Rafał Pazio – Redaktor Naczelny Rocznika Wołomińskiego, którego pożegnaliśmy w 2022 roku.
Wyjątkowości wieczoru dodała wystawa zdjęć Krzysztofa Dąbrowskiego pt. „Moje miejsce”. Prace wykonano metodą gumy chromianowej, o której powstał również tekst do najnowszego tomu Rocznika. Muzycznie wieczór uświetniła Agnieszka Babicz, która zachwyciła publiczność interpretacjami klasyków oraz klimatem z lat ‘20: „Och, życie kocham cię nad życie”, walca z filmu „Noce i dnie” czy utworu „List” wykonywanym przez Wierę Gran.
Serdeczne podziękowania dla osób zaangażowanych w powstanie XVIII tomu Rocznika Wołomińskiego, autorów, Dariusza Szymanowskiego – redaktora naczelnego oraz Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina.
Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie przybyli na wieczór promocyjny: Łukaszowi Markowi – wiceburmistrzowi Wołomina, Bożenie Żelazowskiej – posłance na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, radnym gminy Wołomin: Edycie Babickiej, Katarzynie Pazio, Agnieszce Kozie, Wojciechowi Plichcie, Piotrowi Sikorskiemu, sołtysom, przedstawicielom instytucji, organizacji oraz stowarzyszeń działających na naszym terenie.
Specjalne podziękowania dla Wolontariuszy z Ligi Niezwykłych Wolontariuszy, którzy doskonale poczuli klimat lat ‘20.
Zachęcamy do lektury najnowszego tomu Rocznika Wołomińskiego.