[BLISKO] Konferencja „Biblioteka kluczem do przyszłości”

Za nami dwa lata wspólnych działań pod hasłem BLISKO. Zorganizowaliśmy szereg warsztatów, spotkań autorskich, wystawa oraz wydarzeń plenerowych, dzięki czemu byliśmy „BLISKO ludzi, smaków i kultury”

25 września w Wołominie odbyła się konferencja „Biblioteka kluczem do przyszłości”, która podsumowała dwuletni projekt „BLISKO ludzi, smaków i kultury”.

Wydarzenie zgromadziło bibliotekarki i bibliotekarzy z różnych części Polski, aby wspólnie dzielić się doświadczeniami oraz refleksjami z realizacji nie tylko projektu BLISKO. Program konferencji obejmował panel dyskusyjny, w którym udział wzięli

Łukasz Marek – samorządowiec – Wiceburmistrz Wołomina, Ilona Spałek z Narodowe Centrum Kultury, Damian Domański

z Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Inicjatywy, Edyta Bodzioch z Caritas Diecezji W-P, Katarzyna Dudek Inicjatywy oddolne Dziergoteka oraz Jan Bartnik z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie.

W dyskusji wyraźnie wybrzmiał temat współpracy między instytucjami, ale przede wszystkim między ludźmi i pokazaniu bibliotek jako miejsc otwartych na ludzi, kulturę i nowe inicjatywy. O tym ważnym aspekcie oraz jaką wartością są ludzie wspomniała dyrektor biblioteki Izabela Bochińska.

Warsztaty, które poprowadzili Paweł Piwowarczyk z Miejska Biblioteka Publiczna w DobczycachEkstraklasa czyta oraz Joanna Miter z Biblioteka Publiczna w Piasecznie poszerzyły nie tylko literackie horyzonty. Paweł Piwowarczyk podczas warsztatu „Piłkarze kontra pisarze – przez sport do książki”, dowiedzieliśmy się w jaki sposób połączyć tematykę sportu i kultury, by przyciągać do biblioteki młodych „nieczytelników”. Z kolei z Joanną Miter rozmawialiśmy o tym, jak skorzystać z możliwości jakie daje Erasmus+ w sektorze Edukacja Dorosłych.

Projekt BLISKO to Partnerzy, dzięki którym mogliśmy tworzyć szereg działań, wydarzeń, spotkań, które już procentują. Dziękujemy: Urząd Miejski w Wołominie Środowiskowy Dom Samopomocy w Wołominie Caritas Diecezji W-P, Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich, Placówki Oświatowe Gminy Wołomin, Liga Niezwykłych Wolontariuszy, Radio FAMA Wołomin 94,7 FM, Wołomińska Rada Seniorów, Polski Związek Niewidomych Koło Wołomin, Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Dziękujemy, że byliście z nami przez dwa lata naszych działań dla Was Drodzy Mieszkańcy, Czytelnicy, Użytkownicy biblioteki.

Cytując fragment wiersza Wandy Lipińskiej, który powstał z okazji podsumowania projektu BLISKO „Drogi Oświecenia wciąż prowadzą w dobrą stronę, do każdej biblioteki, która jest odkrywców domem”, mamy nadzieję na kolejne spotkania z Wami w bibliotece.

Projekt „BLISKO ludzi, smaków i kultury” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.

NPRCz 2.0 | Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Narodowe Centrum Kultury |Biblioteka Narodowa