Marzec w DKK

Marzec w Dyskusyjnym Klubie Książki, rozpoczęliśmy zaskakująco…dyskutując o książkach 🙂

Jola zauroczyła się cyklem książek „Czary codzienności” Agnieszki Krawczyk. Na cykl składa się pięć książek: „Siostry”, „Przyjaciele i rywale”, „Słoneczna przystań”, „Magiczny wieczór”, „Magiczny wieczór. Sylwester w Zmysłowie”. Jest to opowieść o trzech patchworkowych siostrach, które prowadzą herbaciarnię. Poznajemy radości i smutki sióstr, ich przyjaciół, losy rodziny, miłości i straty. Dla miłośników literatury obyczajowej.

Kasia przeczytała „Anatomię zniknięcia” Hisham Matar. Jest to opowieść o młodym chłopcu, który traci matkę. Po pogrzebie wyjeżdża z ojcem do Aleksandrii i tam poznaje Monę, w której się zakochuje. Niestety żeni się z nią jego ojciec głównego bohatera. Chłopak jest nieszczęśliwy i chciałby żeby ojciec zniknął, niebawem tak się dzieje i losy mężczyzny nie są znane. Napisana z niezwykłą wrażliwością proza opowiada, co się dzieje z bliskimi osoby, która znika.

Danusia opowiedziała o książce „Zimowy ogród” Kristin Hannah. Fabuła toczy się wokół dwóch sióstr. Pierwsza została w domu, zajmuje się rodzinną firmą i dziećmi, druga zostaje fotoreporterką i wyrusza w świat. Gdy ukochany ojciec zapada na ciężką chorobę obie córki są przy nim. Matka mimo ciężkich chwil jest dla córek zimna i obojętna. Ojciec przed śmiercią wymusza na niej obietnicę: żona ma opowiedzieć córkom bajkę, którą zaczęła wiele lat temu i nigdy nie skończyła. Opowieść ta jest zaskakująca, pełna niejasności. Na jaw wyjdą sekrety, które wstrząsną całą rodziną.

Tereska zapoznała nas z książką Magdaleny Niedźwiedzkiej „Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand”. Powieść biograficzna o słynnej pisarce z epoki romantyzmu. Jak na czasy, w których żyła, była kobietą niepokorną, wywrotową, chodziła w spodniach, paliła cygara i nie robiła sobie nic z ludzkiego gadania. Była m.in. kochanką Chopina i przyjaciółką Liszta. Zapraszamy do lektury.

Lucynka poleciła nam książkę „Mazurskie lato” – zbiór opowiadań znanych polskich autorów. Fabuła każdego z opowiadań rozgrywa się na Mazurach. Do stolicy Wielkich Jezior zjeżdżają się ci, którzy lubią żeglować, ale też osoby, które wolą imprezować. Każdy, bez względu na to, co lubi, szuka swojej miłości i szczęścia w życiu.

Krzysztof przeczytał „Matkę Hłaski” autorstwa Barbary Stanisławczyk. Jest to książka o samotności kobiety, matki, która traci syna. Pisze w listach o zranionym sercu i swoich uczuciach do syna. Mimo iż za życia nie miała z nim dobrego kontaktu, po śmierci stoi na straży jego dobrego imienia.

Tereska opowiedziała o książce „Rowerem przez Polskę Ludową. Ostatnia podróż brytyjskiego dżentelmena do Polski. Portret kraju z 1958 roku” Bernarda Newmana. Angielski dżentelmen sięga po swoje notatki i postanawia po raz ostatni przejechać się po polskich drogach i rozdrożach. Przypomina poprzednie wyjazdy z 1934 i 1945 roku. Teraz Polska wygląda inaczej. Autor spotkał na swojej drodze chłopów, robotników fabrycznych, poetów, polityków, dziennikarzy, nauczycieli i wojskowych. Opowiadają mu i pokazują inną Polskę, taką, której próżno szukać w podręcznikach historii.

Ania po dłuższej nieobecności podzieliła się z nami rekomendacjami książek, które przeczytała. Wśród nich znalazła się m.in. pozycja Wiesława Adamczyka „Kiedy Bóg odwrócił wzrok. Odyseja wojenna, wygnanie i wybawienie”. Autor opowiada o dzieciństwie spędzonym na Syberii. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Adamczyk opisuje ciężkie życie w Kazachstanie, śmierć matki, obozy dla uchodźców i ucieczkę z ZSRR. Książka godna polecenia.

Danusia opowiedziała o książce „Niech tak będzie” Dawn French. Manhattański Upper East Side, ma własne zasady, rodzina Wilderów-Binghamów ściśle ich przestrzega, do czasu, gdy w ich życiu pojawia się Rosie, nauczycielka z Anglii. Kitto jest ekscentryczna, nie czyta kodeksu zasad, za to ma wielkie serce i emocje „na talerzu”. Dla rodziny z zasadami znajomość z taką osobą jest trudna i zarazem przełomowa, zmieniająca sposób myślenia i zachowania. Jest to mądra i doskonale napisana powieści, godna polecenia.

Tereska mówiła o książce „Peonia” Pearl S.Buck. Fabuła książki rozgrywa się w Chinach w XIX wieku. Małą dziewczynkę chińskiej narodowości Peonię, kupuje żydowska rodzina, gdzie jest przyuczana do roli służącej w domu Dawida. Z czasem dziewczyna zakochuje się w swoim pracodawcy. Matka Dawida, ortodoksyjna Żydówka, planuje jego ślub z córką rabina. Zakochani planują intrygę, która doprowadza do szeregu dramatycznych wypadków.

Moderatorka DKK