Jakie tym razem rekomendacje przynoszą Klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki?
Jola przeczytała książkę „Diabelski owoc” kryminał kulinarny Toma Hillenbranda. Kieffer, mistrz kuchni, prowadzi w Luksemburgu małą restaurację, w której pewnego dnia umiera znany krytyk kulinarny, podejrzenie pada na właściciela. Gdy bez śladu znika także mistrz kuchni, u którego kiedyś się uczył, restaurator postanawia na własną rękę przeprowadzić śledztwo. Natrafia na pozbawione skrupułów koncerny spożywcze i na egoistycznych kucharzy, nastawionych tylko na zysk i w końcu pojmuje o co toczy się gra.
Bożenka zapoznała nas z książką „66 powodów do szczęścia” Filipa Chajzera i Teresy Godlewskiej. Autorka, to niespokojny duch, bankrutka i milionerka w jednej osobie. W epoce „dzieci kwiatów” ruszyła w świat, by odwiedzić sześćdziesiąt sześć krajów rozrzuconych po całym świecie. W Bejrucie prawie trafia do haremu, a w Sudanie pracowała na plantacji bawełny. Kiedy wróciła do Polski zamieszkała w schronisku dla bezdomnych. Twierdzi, że zawsze potrafi się otrząsnąć i iść dalej.
Krysia zachwyciła nas książką „Fizjologia starzenia się. Profilaktyka i rehabilitacja” Zbigniewa Dąbrowskiego, Anny Marchewki i in. Książka poświęcona jest ludziom starszym i radości z przeżywania wieku późnej dorosłości, który nie musi być zagrożeniem ani problemem społecznym. Autorzy chcą pokazać, że ludzie starsi mogą cieszyć się życiem.
Krzysztof opowiedział nam o książce „W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii” Roberta Kolkera. Dan i Mimi Galvinowie wzięli ślub po II wojnie światowej, awansowali do klasy średniej, kupili dom, pojawiły się dzieci, było ich dwanaścioro, z czego sześciu synów było chorych na schizofrenię. Za zamkniętymi drzwiami rozgrywał się dramat, chłopcy tracili kontakt z rzeczywistością i jeden po drugim trafiali do zakładu psychiatrycznego. Metody, które wówczas stosowano bardziej wyniszczały organizm, niż pozwalały na wyleczenie choroby. Autor pokazuje problem psychiatrii i w naukowy sposób objaśnia jej powstawanie. Książka pokazuje także socjologiczny portret Ameryki i wypieranych problemów, choćby tych zdrowotnych.
Tereska opowiedziała nam o kolejnej książce Bernarda Newmana „Rowerem przez Polskę Ludową. Ostatnia podróż brytyjskiego dżentelmena do Polski. Portret kraju z 1958 roku”. Świat z uwagą spogląda na kraj, który po mrocznych latach stalinizmu usiłuje podnieść się z reżimu i nie stracić resztek niezależności. Autor spotka na swojej drodze chłopów i robotników fabrycznych, poetów, polityków, dziennikarzy, nauczycieli i wojskowych. Opowiedzą mu i pokażą Polskę, której nie znajdzie w podręcznikach do historii.
Ani podobała się książka „Jej wysokość kurtyzana” autorstwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Paryski półświatek, kobiety podbijają męskie serca i zdobywają fortuny. To opowieść o życiu La Païvy, kobiety, nieznającej granic kłamstwa, córki biednego tkacza, która rzuciła wyzwanie mieszczańskiej moralności, uciekła z moskiewskich slumsów i została paryską kurtyzaną. Jej największymi atutami były inteligencja i seksapil. Dorobiła się trzech pałaców i dużej ilości klejnotów, dawała innym miłość cielesną, ale czy sama zaznała tej duchowej?
Tereska zapoznała nas z książką „Cudowne lata” Valerie Perrin. Adrien, Étienne i Nina są koleżankami z jednej podstawówki, a z czasem nierozłącznymi przyjaciółkami. Razem chodzą do gimnazjum, później do liceum, wspólnie chodzą na imprezy. Chcą razem opuścić miasteczko w którym mieszkają i przeprowadzić się do Paryża. Los jednak wystawia je na próbę. Na dnie jeziora w małym miasteczku, w którym dorastały przyjaciółki znaleziony zostaje wrak samochodu. Jaki jest związek między tragicznym wypadkiem i historią nierozłącznych przyjaciółek? Wspaniale opowiedziana, historia o relacjach, które łączą nas na całe życie i o wyborach, które decydują o tym, kim jesteśmy.
Lucynka mówiła o książce „Powiedz mi jak będzie” Sylwii Trojanowskiej. Trzy pary i trzy różne historie ludzi, których losy w pewnym momencie przetną się ze sobą. Wojciech kiedy poznał Annę, wiedział, że to ta wyjątkowa osoba, Kinga myślała, że znalazła tego jedynego ale się przeliczyła, a Ola gdy spotkała Mateusza, zapragnęła od życia czegoś więcej. Jedno bolesne doświadczenie sprawi, że zaczną się zastanawiać nad własnym życiem i wyborami.
Moderatorka DKK