Początek jesieni okazał się dla nas bardzo pomyślny. Do grona naszych klubowiczów dołączyły dwie osoby: Jadwiga – entuzjastka fantastyki oraz publikacji na temat biologii i zoologii oraz Krystyna, zaczytująca się w powieściach kryminalnych i chętnie sięgająca po opasłe tomy sag rodzinnych. Nie możemy się doczekać ich refleksji i rekomendacji.
Nasz stary skład niezmiernie ucieszył się ze wspólnego spotkania. Krzysiek podjął wtorkowe dyskusje uwagami na temat biografii, które przeczytał: „Górski. Wygramy my albo oni” Mirosława Wlekłego czy autobiografii Beaty Kozidrak – „Beata. Gorąca krew”. Obie książki bardzo poleca, oceniając je jako dobrze napisane i interesujące. Rozczarował się natomiast biografią Clinta Eastwooda – „Clint. Życie i legenda” Patricka McGilliana. Okazało się, że książka traktuje nie tyle, co o życiorysie wybitnego aktora i reżysera, a raczej o jego filmowych kreacjach.
Ola przeprowadziła niezwykły wykład na temat Stephena Kinga. Pisarz jest znany głównie jako autor bestsellerowych powieści grozy. Wczesna aktywność literacka została bardzo dobrze przyjęta, toteż Stephen poszedł za ciosem i stworzył nie tylko mnóstwo dzieł literackich, lecz także uznanych ekranizacji. Ola skupiła się na tym, w jaki sposób życiowe trudności wpłynęły na kształt jego książek.
Irenka ostatnimi czasy poświęciła się bestsellerowym pisarkom – Mary Higgins Clark oraz Alex Kavie. Obie tworzą powieści kryminalne, sensacyjne oraz thrillery.Tereska nastawiła się na czytanie lekkich książek, ale jej wybory to zdecydowanie książki złożone i wymagające intelektualnego wysiłku. Oczarowała ją książka podróżnicza – „Biel. Notatki z Afryki” Marcina Kydryńskiego – stanowiąca zapis wspomnień i wrażeń autora o Czarnym Lądzie. Wartością dodaną publikacji są niezwykłe zdjęcia. Po reportażu przyszedł czas na fikcję.
Teresa opowiedziała nam o książkach Wiesława Myśliwskiego.
Ewa sięgnęła po książki dwukrotnego zdobywcy nagrody Pulitzera – Colsona Whitehead’a. „Kolej podziemna” to książka o Ameryce, o historii niewolnictwa oraz o wyzysku słabszych i bezbronnych. W „Miedziakach” autor kolejny raz podejmuje dramatyczne wątki z historii Ameryki.
Ewa podzieliła się również refleksjami po przeczytaniu książki „Byłem księdzem. Prawdziwe oblicze kościoła katolickiego w Polsce” Romana Kotlińskiego. Autor skupił się na ukazaniu zakłamania systemu, w którym ukrywa się wady i słabości ludzi Kościoła.Ania po lekturze „Liliowego opium” Julii Gambrot zastanawiała się nad tym, jak trudne było życie kobiet, chcących realizować się w medycynie, w czasie Wielkiej Wojny. Przeszkody wynikały zazwyczaj w wyniku zdominowania tejże dziedziny przez mężczyzn.
Bożenka pochyliła się nad życiem osobistym noblistki – Wisławy Szymborskiej. Po lekturze „Pamiątkowych rupieci” Anny Bikont i Joanny Szczęsnej utwierdziła się w przekonaniu, że ta poetka była niezwykłą i wyjątkową kobietą. Książka była dla Bożenki lekka, ale zarazem pełna szacunku i powagi.
Jesień to czas, kiedy wieczory stają się długie i wręcz zapraszają do otulenia się kocem i dobrą książką. Miejscem, w którym można porozmawiać o literaturze w deszczowe wtorkowe wieczory w doborowym towarzystwie, jest nasza biblioteka, a w niej spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.
Moderator DKK