Podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmowy tradycyjnie wędrowały w różnorodne rejony. Tym razem dyskusje zdominowały rozważania na temat przekazu kazań w kościele…i ich długości.
Tereska przedstawiła książkę pt.: „Chłopstwo. Historia bez krawata” Mateusza Wyżgi. Profesor Mateusz Wyżga jest historykiem, sołtysem w swojej rodzinnej wsi, działaczem społecznym. Napisał książkę o tym co mu w duszy gra, przedstawił codzienne życie chłopów, cykliczność natury. Książka jest gawędą o chłopstwie, której tłem jest biografia autora, archiwalia i inne materiały historyczne. Książka zawiera też poradnik jak stworzyć drzewo genealogiczne i odtworzyć historię miejscowości. Teresce bardzo podobała się książka i zachęcała zgromadzonych klubowiczów do przeczytania.
Ania zaproponowała zgromadzonym kolejną książkę Krogera Theodora „Stepy. Moja ojczyzna nad Donem”. Autor snuje opowieść o dramacie I wojny światowej i bohaterach wywodzących się z różnych grup społecznych i narodowości. Jedni bohatersko walczą i wojenna rzeczywistość staje się czymś powszednim, inni nie chcą mieć z nią nic wspólnego. Mimo zakończenia pierwszej wojny, na ukraińskich stepach rozgrywa się nadal wojna, tym razem narodowościowa. W tej rzeczywistości muszą się odnaleźć Aleksa i Johann. Czy będzie im dane być razem? Dowiecie się po przeczytaniu lektury, którą Ania serdecznie poleca.
Kasia podzieliła się opinią na temat książki „Byłam katolickim księdzem. Historia Ludmiły Javorovej, kobiety wyświęconej w Czechach” Tomasza Maćkowiaka. Biskup Kościoła rzymskokatolickiego – Felix Maria Davídek w 1970 roku wyświęcił na księdza kobietę, wcześniej zaś księżmi mogli zostać żonaci mężczyźni. Seminaria były w podziemiu a uczestniczenie w mszach zabronione. Poznajemy dzieje Kościoła czeskiego w XX w., a zwłaszcza jego funkcjonowanie od lat 50. Decyzje biskupa uznano za niepotrzebne jego jednak martwiły dalsze losy kościoła i dlatego podjął się tak desperackiego czynu.
Bożenka przeczytała książkę biograficzną o Zełenskim Wojciecha Rogacina. Inspiracją do przeczytania książki było spotkanie autorskie z panem Wojciechem, w którym Bożenka nie mogła uczestniczyć. Autor skupił się na najważniejszych wydarzeniach z życia Zełenskiego oraz ostatnich dwudziestu latach z historii Ukrainy. Prezydent jest przedstawiony jako artysta, biznesmen, polityk oraz mąż i ojciec. Autor jest korespondentem wojennym więc swoje spostrzeżenie opisał w bardzo obiektywny i rzetelny sposób.
Krysia oprócz cyklu z Joanną Chyłką Remigiusza Mroza, przeczytała „Prokuratora” Pauliny Świst. Jest to pierwszy tom cyklu Prokurator. Pani Paulina, jest prawniczką i pisze książki można powiedzieć „branżowe”, gdyż fabuła książek osadzona jest w sferach prawniczych. Główną bohaterką jest pani adwokat, której życie istotnie się zmienia poprzez zdradę męża i nieczyste sprawy przyrodniego brata. Stara się odreagować problemy w klubie, sporo pijąc i zaspakajając swoje żądze w towarzystwie nieznajomego mężczyzny. Wizyta w lokalu kończy się jeszcze większą ilością komplikacji spokojnego dotąd życia pani adwokat. W książce jest wiele scen seksu, romansu i sensacji, a także autorka nie szczędzi wulgaryzmów. Krysi książka nie przypadła do gustu, właśnie przez nadmiar przekleństw i seksu.
Krzysiek przeczytał powieść Delii Owens „Gdzie śpiewają raki”. Jest to historia dziewczyny z bagien pozostawionej samej sobie w wieku siedmiu lat. W książce poznajemy jej perypetie życiowe, rozterki i walkę o przetrwanie. W tym wszystkim jest też wielka pasja do zwierząt, a szczególnie do ptaków, wie o nich bardzo dużo i kolekcjonuje ich pióra. Jest to książka o ludzkich relacjach, zawodach miłosnych, przyjaciołach i ich braku, o miłości i zniechęceniu, a także o karze za niewierność. Czytając tę książkę, przyrodę chłonie się całym sobą, wydaje nam się, że również mieszkamy na bagnach, czujemy wilgoć ciągnącą od wody, mgłę i zapach wodorostów. Krzysztofowi jednak książka nie przypadła do gustu.
Lucynka zaproponowała książę pt. „Zbyt dumna, zbyt krucha” Alfonso Signorini. Książka skupia się na pokazaniu emocji i uczuć Marii Callas. Opowiada o śpiewaczce, która zdobyła serca wielu melomanów. Poznajemy jej życie od dzieciństwa do dorosłości, jej relacje z rodzicami, siostrą oraz z partnerami życiowymi. Celem życiowym Callas był śpiew, który notabene przyniósł jej sławę, pieniądze, a także wiele kłopotów. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Marii Callas Lucynka zaprasza do lektury, jej książka podobała się bardzo.
Teresce podobały się książki z serii „Dziedzictwo von Becków” Joanny Jax. Jest to powieść historyczna składająca się z dwóch części. Saga o rodzinie von Becków jest wielowątkowa, osadzona na przestrzeni wielu lat i w różnych miejscach na świecie. To wciągająca powieść o miłości Polki i Niemca, którzy poznali się przed wojną w Gdańsku. Losy ich, z wiadomych powodów, i ich potomków są zawiłe, skomplikowane i nie zawsze szczęśliwe. Książka dostarcza czytelnikom wielu wrażeń, trzyma w napięciu i niepewności o losy bohaterów do ostatnich kart powieści.
Moderatorka DKK