Spotkanie DKK

Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, obfitowało w książki godne polecenia. Jakie? Zachęcamy do przeczytania Klubowych rekomendacji.

Ania przeczytała książkę Magdaleny Wali pt. „W sercu wroga”. Jest to pierwsza część serii „Między jeziorami”. Główną bohaterką powieści jest Amalia, Mazurka, która wyszła za mąż za Niemca. Kiedy mąż pojechał na front Amalia wraz z córką pozostały na gospodarstwie teściów. Wraz z teściem mają wybrać robotników do pracy w gospodarstwie, wtedy trafia do nich Piotr, hardy Polak, który w Amalii widzi tylko wroga. Po jakimś czasie zmienia zdanie o kobiecie, widzi, że nie czuje się Niemką i że zmuszona została do tego, by przyjąć niemiecką kulturę i sposób życia. Między Amalią i Piotrem rodzi się się uczucie, jednakże jest ono zakazane. Piękna książka o wielu wymiarach miłości, poświęceniu, życiowych trudnościach, przeznaczeniu, ale także o przemijaniu napisana w bardzo ciekawy sposób. Zachęcamy do lektury.

Danusia poleciła nam książkę pt. „Magiczna chwila” Kristin Hannah. Pewnego dnia mieszkańców miasteczka elektryzuje wiadomość o znalezieniu dziewczynki, z którą nie ma kontaktu. Okazuje się, że dziecko wychowywało się w lesie. Sprawą będą zajmowały się siostry, które do tej pory nie były w najlepszych relacjach – jedna jest policjantką, druga psychologiem. W książce obserwujemy siłę rodzinnych więzi, poświęcenie i zdolności do wybaczania. To książka, która skupia się na ludzkich relacjach i uczy, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach można znaleźć drogę do pojednania i miłości.

Tereska zaproponowała książkę Anny Bikont pt. „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”. Autorka wyrusza śladami Lejba Majzelsa, który po II wojnie odbył wiele podróży po Polsce, w celu odnalezienia żydowskich dzieci, które były wychowywane w polskich rodzinach. Jego zadaniem było przywrócenie ich społeczności żydowskiej. Często, z całej rodziny, ocalały tylko one. Co się z nimi działo po wojnie? Czy zostały u ludzi, którzy ich ukrywali? Czy dowiedziały się, kim tak naprawdę są? Czy dorastały jako Żydzi, czy jako Polacy? Czy były katolikami, czy wróciły do judaizmu? Jak bardzo skomplikowane okazały się ich losy? Na te pytania odpowiada Anna Bikont w swoim reportażu.

Tereska kontynuowała serię „Plan Agaty”. Wcześniej przeczytała tom pierwszy – „Postawić na szczęście”, teraz opowiedziała nam o dalszych losach Agaty i Poli, w książce pt. „Dogonić miłość” Anny Sakowicz. Agata jest w ciąży z Emilem, przeżywamy razem z nią rozterki związane z ciążą, towarzyszy jej siostra Pola, która powoli układa swoje życie ze Sławkiem. Siostry dalej wspierają się w trudnych i szczęśliwych chwilach. W książce znajdziemy wiele wątków, które śmieszą czytelnika, jak i takich, które mrożące krew w żyłach. Dalsze losy sióstr w kolejnym tomie pt. „Zatrzymać czas”.

Danusia opowiedziała o książce Andromedy Romano-Lax’y pt. „Noc w Piemoncie”. Jest rok przed wybuchem II wojny światowej, niemiecki kustosz sztuki Vogler na polecenie Hitlera i najwyższych władz III Rzeszy zobowiązany jest do przewiezienia rzeźby Dyskobola do Monachium. Podróż ta jest pełna wrażeń i nieoczekiwanych zwrotów akcji, bohater odnajdzie w małym piemonckim miasteczku swoją największą, choć tragiczną miłość. Jak potoczą się losy bohaterów dowiecie się czytając książkę.

Krzysztof zapoznał się z książką pt. „Złoty Berlin” Arne Jysch, komiks, adaptacja kryminału na podstawie którego powstał serial Babylon Berlin. Jego akcja rozgrywa się w roku 1929 w Berlinie, mieście kabaretów, rozpusty i rodzącego się nazizmu. Młody komisarz zostaje przeniesiony z Kolonii, korzystając z protekcji ojca i jego kolegów z wojska. Dzięki temu unika konsekwencji postępowania dyscyplinarnego, ale niestety, nie kłopotów. Komiks czyta się dobrze.

Moderatorka DKK