Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zaowocowało następującymi propozycjami prosto od Klubowiczów.
Jola poleciła książkę „Romantyczni w Paryżu” Doroty Ponińskiej. Jest to seria trzech książek, z cyklu „Romantyczni”. To kontynuacja losów Maurycego, Adama Mickiewicza i księcia Adama Czartoryskiego. Po zakończeniu powstania listopadowego tysiące jego uczestników wyemigrowało do Paryża, dlatego też akcja książki, w głównej mierze przenosi nas do Francji. W tej części Maurycy jest już dorosłym mężczyzną, ma żonę i dzieci, które niestety musiały zostać na Litwie, a Adam Mickiewicz i książę Adam Czartoryski to panowie w podeszłym wieku. Rośnie nowe pokolenie, w którego życie autorka nas wprowadza.
Lucynka zaproponowała książkę Susan Anne Mason „Spadkobierca”. Jest rok 1884 Nolan, chłopak stajenny, dowiaduje się od umierającej matki, że jest synem swojego pracodawcy, człowieka z wyższych sfer. Informacja ta rujnuje jego życie, ponieważ zakochany jest w pomocy kuchennej i jako dziedzic nie będzie mógł wziąć z nią ślubu. Od tej chwili wszystko się zmienia, chłopak zostaje lordem, wchodzi w świat arystokracji, musi naprawić stosunki z ojcem, oraz zawalczyć o miłość. Książka ma klimat rodem z angielskiej arystokracji i od początku jest ciekawa i wciągająca.
Ewa przeczytała „Biel. Notatki z Afryki” Marcina Kydryńskiego. Jest to reportaż o udręczonej Afryce, to różne oblicza dzikiego i nieustannie zmieniającego się kontynentu, okaleczonego, upokorzonego. Czytamy o dramatach mieszkańców, o przemocy, o życiu pośród śmierci i głodu. Kydryński opowiada o sensie życia, przemijaniu i prześladowaniu, o złożoności zła. Ciekawa książka z perspektywy człowieka, który poznał Afrykę od jej środka. Niezwykłe historie i losy ludzi na których Afryka miała ogromny wpływ.
Tereska zachwyciła się książką „Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak. To świetny reportaż ukazujący, jak i czym stała się służba w wieku XX u progu znaczących przemian kulturowych. Dowiadujemy się jak mieszkały służące, co jadły, jakie miały prawa i obowiązki, co robiły w wolnym czasie, jak traktowało je społeczeństwo, jak przetrwały wojnę i jakie były ich dalsze losy. Książka ta jest niezwykle starannie opracowanym dokumentem, napisanym w interesujący i wciągający sposób o tej obecnie zapomnianej grupie społecznej.
Ani podobała się „Uwięziona” B. A. Paris – thriller z wątkiem kryminalnym i obyczajowym. Bohaterkę poznajemy, gdy na raka umiera jej ojciec, a ona robi wszystko, aby nie trafić do domu dziecka. Dziewczyna bez pieniędzy i dachu nad głową wyjeżdża do Londynu, aby tam zarobić na upragnione studia prawnicze. Wydaje się, że wszystko układa się dobrze, jednak jedna decyzja zaważa na jej życiu, zaufała niewłaściwej osobie.
Krysia pochyliła się nad książką księdza Piotra Śliżewskiego „Śmierć. Nowy początek”. Duszpasterz mówi o sprawach ostatecznych, które są przed każdym z nas. Wprowadza nas w przygotowanie do pogrzebu, sam pogrzeb, sąd ostateczny i paruzję, niebo, czyściec oraz piekło. Ksiądz Piotr spokojnie przechodzi przez obrzędy uroczystości pogrzebowej, zwraca uwagę na aspekty, które łatwo mogą wymknąć się z pamięci w czasie przeżywania żałoby. Porusza również temat Mszy Świętych Gregoriańskich.
Krzysztof przeczytał „Poczucie kresu” Juliana Barnes’a. Książka to rozliczenie z przeszłością, z dawną miłością, dawną przyjaźnią i z samym sobą z lat młodości. To powrót do młodzieńczych lat i próba zrozumienia siebie samego. Autor zadaje pytania czy charakter zmienia się wraz z upływem czasu i jak upływ czasu wpływa na nas. Koniec książki pozostawia nas z przemyśleniami o życiu. To wspaniała proza, inteligentna i wbrew pozorom zabawna.
Tereska opowiedziała nam o książce „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI” Davida Granna, to historia plemienia Osagów, przesiedlonych przez rząd na nieurodzajne i zdawałoby się, bezwartościowe ziemie. Okazuje się jednak, że sytuacja bohaterów książki zmienia się gdy w zamieszkiwanej przez nich okolicy odkryta zostaje ropa. Członkowie plemienia zaczynają ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach. „Czas krwawego księżyca” niezwykle wciągająca książka, którą czyta się jak najlepszy kryminał.
Danusia zapoznała nas z książką Malwiny Ferenz „Miasto w płomieniach”. Niemka Mathilde opowiada mężowi o strasznych dniach, które przeżyła w Breslau. W książce przedstawiona jest wojenna historia Wrocławia, opowieść jest pełna dramaturgii i zaskakujących zwrotów akcji. Opowiedziane są losy rozbitych rodzin, zagubionych ludzi, uciekinierów. Autorka, wrocławianka, znakomicie opisuje tamten okres w Breslau.
Moderatorka DKK