Kolejny Dyskusyjny Klub za nami. Klubowicze przeczytali niejeden stos książek, kilka z nich z rekomendacją dla Was.
Bożenka przeczytała książkę Wojciecha Orlińskiego „Kopernik. Rewolucje”. Życie Kopernika jest okryte wieloma niewiadomymi i brakiem dokładnych źródeł historycznych, dlatego autor pozwolił sobie na własne wnioski i interpretację w oparciu o źródła, które są dostępne. Kopernik jest przedstawiony jako człowiek szukający swojego miejsca do życia i spełnienia pasji. Polityk, lekarz, ekonomista. Książka warta przeczytania.
Tereska zapoznała nas z książką „Polscy szpiedzy” Arkadiusza Biedrzyckiego i Sławomira Kopra. Dlaczego kontrwywiad II RP uznał swojego najlepszego agenta za zdrajcę? Kogo naprawdę kochała Krystyna Skarbek? Czy pułkownik Kukliński brał pieniądze od CIA za swoją działalność? Kto korzystał ze szpiegowskich zdobyczy Mariana Zacharskiego? Jak wyglądała nauka w Szkole Szpiegów w Starych Kiejkutach? O tym dowiecie się z krótkich biografii szpiegów.
Danusia opowiedziała o książce „Mariska z węgierskiej puszty” Consilia Maria Lakotta. Jest to opowieść o historii Węgier w latach 1910-1956. Bohaterami jest rodzina Vargasów – Mariska, tytułowa bohaterka, pracująca w majątku von Czolnego, trzynaście lat czeka na pozwolenie na ślub z Jarosem. Wreszcie dostaje pozwolenie i jest bardzo szczęśliwa, jednak jej życie nadal jest trudne. Na tle życia rodziny, poznajemy historię Węgier, które już po pierwszej wojnie światowej, na mocy traktatu z Trianon, pozbawione zostały 70% posiadanego terytorium. Po zwycięstwie nad faszyzmem przyszli sowieci, którzy wbrew wszystkiemu i wszystkim podjęli walkę z kościołem, wprowadzali nowe rządy, walczyli z dotychczasowym porządkiem i przekonaniami.
Krzysztof przeczytał „Matkę” Pearl S. Buck. Opowieść o samotnej matce, biednej Chince, żyjącej na prowincji, jej życie to walka o przetrwanie każdego dnia, ciężka praca, zmaganie się z biedą i głodem. Smutna książka skłaniająca do refleksji na temat przemijania, tego jacy jesteśmy i jak się zmieniamy.
Lucynka opowiedziała o książce „Złodziejka listów” Anny Rybakiewicz. Bohaterka książki, młoda żydówka z Łomży, ucieka z getta do Warszawy. Na swojej drodze spotyka Waltera Schmidta, oficera SS. Niemiec zakochują się w dziewczynie, ale z oczywistych powodów nie może dać tego poznać po sobie. Dziewczyna ukrywa się w maglu u pewnej Niemki, ale losy bohaterów bezustannie się przecinają. Walter za wszelką cenę chce odnaleźć Astrid.
Tereska mówiła o książce „Sędzia miłości” Grace Burrowes. Axel Belmont zamożny i poważany botanik, pełni urząd sędziego pokoju. Jest zobowiązany do zbadania okoliczności śmierci pułkownika Stoneleigha, od pierwszych chwil staje się jasne, że pułkownik został zamordowany. Pytanie brzmi, czy zrobiła to jego żona Abigail. Im dłużej trwa śledztwo i im bardziej Alex poznaje życie pułkownika, tym bardziej wierzy w niewinność żony i coraz większe uczucia żywi do wdowy. Czy zdoła rozwiązać zagadkę?
Tereska zaproponowała „Rzeczy, które spadają z nieba” Selji Ahava. Książka składa się z przenikających się opowiadań. Dziewczynka traci matkę, którą zabiła spadająca z nieba bryła lodu, ciocia Annu wygrała, i to dwa razy, na loterii, rybak Hamish zostaje rażony prądem – cztery razy. Książka jest realistyczna, by za chwilę przenieść nas do innego, baśniowego świata. Książka skłania do refleksji i wzrusza.
Krysia przeczytała „Przeciwieństwo miłości Julie Buxbaum. Książka pokazuje losy prawniczki Emilii, która ma pracę i chłopaka. Zasadniczo w jej życiu wszystko się udaje, ale ona czuje niedosyt, jest niezadowolona, nie ma w niej radości, chciałaby żeby w jej życiu stało się coś szalonego, ciekawego, by mogła je przeżyć inaczej. Książka skłania do refleksji i zmusza do zajrzenia w głąb siebie.
Moderatorka DKK