Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubowicze spędzili część czasu na rozmowie o podejściu do życia. Dyskutowali o tym, czy w sytuacji zagrożenia stanęłybyśmy w obronie swojej rodziny lub innych ludzi. Poruszyli także temat wartości, którymi kierujemy się na co dzień – co jest dla nas najważniejsze i jakie zasady wyznajemy. Z pewnością dyskusje na ten temat, mogłyby trwać długo, jednak równie istotne było omówienie przeczytanych przez książek. Klubowicze wymieniali się refleksjami na ich temat, dzieląc się wrażeniami, spostrzeżeniami i przemyśleniami, które wywołały w nich lektury.
Pierwsza zabrała głos Krysia, opowiadając o książce „Klara” Izabeli Kuny, którą kupiła na spotkaniu autorskim. To tragikomiczny portret współczesnej singielki – 39-letniej Klary, szukającej szczęścia. Nie ma męża, dzieci ani stabilizacji, za to ma żonatego kochanka, kredyt, kota, przyjaciółkę Wronkę i toksyczną matkę. Topi smutki w alkoholu, wierzy w moc Xanaxu i ma cięty język. Powieść, choć pełna czarnego humoru, ukazuje bolesną prawdę o braku porozumienia między ludźmi i współczesnych obyczajach.
Kasia opowiedziała o książce „Moja żona tramwajarka” – historii Henryki Krzywonos-Strycharskiej widzianej oczami jej męża, Krzysztofa Strycharskiego. Poznali się w 1987 roku – ona, słynna tramwajarka i sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, on, były zomowiec i właściciel warzywniaka. Po trzech miesiącach byli małżeństwem, a sześć lat później prowadzili rodzinny dom dziecka dla dwanaściorga dzieci. Gdy się usamodzielniły, Henryka wróciła do polityki, stając się jedną z kluczowych postaci opozycji. Książka to opowieść o ich wspólnym życiu, rodzinnych wyzwaniach i polityce, w której stale się obracali. Pełna jest także anegdot o ludziach, których spotkali na swojej drodze, m.in. Annie Walentynowicz, Jacku Kuroniu, Marii Kaczyńskiej i Lechu Wałęsie.
Danusia zapoznała nas z książka Gabrieli Gargaś „A między nami wspomnienia”. Życie nie było łaskawe dla Ady. Wczesne macierzyństwo, niedojrzały partner i samotność odebrały jej radość życia. Kolejna tragedia i bolesne rozstanie sprawiają, że traci sens istnienia. W poszukiwaniu ukojenia jedzie nad morze do babci Marysi, uważanej w rodzinie za zdystansowaną i chłodną. Tam starsza kobieta zabiera wnuczkę w podróż do przeszłości, opowiadając historię wielkiej, zakazanej miłości sprzed wojny. Czy ta opowieść odmieni Adę i sprawi, że znów zapragnie żyć? Gabriela Gargaś snuje poruszającą opowieść o miłości, wojnie i sile przetrwania mimo przeciwności losu.
Olga opowiedziała o książce „Pomoc domowa” Freidy McFadden – mrocznym thrillerze pełnym tajemnic. Millie pracuje u Winchesterów – sprząta ich dom, odbiera córkę ze szkoły, gotuje dla rodziny, a potem samotnie je w swoim małym pokoju na poddaszu. Stara się ignorować dziwne zachowania Niny, jej kłamstwa i to, jak upokarza własnego męża. Pewnego dnia Millie pozwala sobie na drobne odstępstwo, ale jej pracodawczyni szybko się o tym dowiaduje. Wtedy odkrywa, że drzwi jej pokoju zamykają się tylko od zewnątrz… Jednak Winchesterowie nie wiedzą, kim naprawdę jest Millie i do czego jest zdolna.
Tereska opowiedziała o książce „Skomplikowana miłość” T.L. Swan – historii przyjaźni, która zaczyna się komplikować. Eliza i Nathan poznają się pierwszego dnia w nowej pracy i szybko stają się nierozłączni. Nathan jest jej bratnią duszą, spędzają razem każdą wolną chwilę, a on częściej nocuje u niej niż we własnym domu. Jednak Nathan jest gejem – przynajmniej tak oboje myślą. Eliza dawno pogodziła się z tym, że nigdy nie będą razem. Ale coś się zmienia. Nathan zaczyna patrzeć na nią inaczej… Czy to tylko jej wyobraźnia, czy uczucia naprawdę ewoluują?
Ania opowiedziała o książce „Przerwa świąteczna” Joanny Tekieli – ciepłej opowieści o świątecznych marzeniach, które spełniają się w nieoczekiwany sposób. Milena, ambitna bizneswoman, planuje luksusowy wyjazd w Alpy, by dać synowi to, czego sama nie miała. Filip, samotny ojciec, woli spędzić święta w domowym zaciszu. Nastolatek Piotrek chce tylko czytać ulubioną książkę, a jego koleżanka Julka marzy o czymś wyjątkowym. Los splata ich drogi, spełniając pragnienia w sposób zupełnie inny, niż się spodziewali.
Tereska opowiedziała o książce „Langosz w jurcie” Krzysztofa Vargi – ostatniej części jego „węgierskiej trylogii”. Autor podróżuje wzdłuż granic Węgier niczym po brzegach langosza, odkrywając mało znane miejsca, historyczne ciekawostki i osobliwe pomniki. Od luksusu pałacu Esterházych po cygańską biedę w Gilvánfa, od śladów polskiej tułaczki wojennej po kąpieliska i lokalne specjały – jego wyprawa to zbiór barwnych anegdot i refleksji o kraju, który wciąż szuka swojej tożsamości.
Krysia zaznajomiła nas z książką „W objęciach nazisty” Anety Krasińskiej – pierwszym tomie „Trylogii gdańskiej”. Gdańsk, maj 1939 roku. Nasilająca się niemiecka propaganda i prześladowania Polaków, Żydów i Kaszubów czynią życie w mieście coraz trudniejszym. Młoda Niemka, Nela Witt, wychowana w faszystowskim domu, nie zwracała dotąd uwagi na politykę. Zakochana w niemieckim adwokacie, zwolenniku nazizmu, marzy o ślubie. Jednak z każdym dniem odkrywa w narzeczonym coś, co budzi jej wątpliwości. Wybuch wojny paradoksalnie staje się dla Neli szansą na odmianę losu.
Ewa opowiedziała o książce „Zostań, ile chcesz” Anny H. Niemczynow – poruszającej historii o miłości, zaufaniu i nowych początkach. Alicja, pozornie perfekcyjna, w rzeczywistości zmaga się z bólem zdrady i próbuje odbudować życie dla siebie i dziecka. Maciej, choć z pozoru spełniony, ukrywa samotność i rozczarowanie. Gdy ich ścieżki się przecinają, muszą zmierzyć się z własnymi lękami. Czy odważą się zaufać i dać sobie szansę na miłość? To ciepła, pełna nadziei opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Moderatorka DKK
Opisy książek pochodzą od wydawcy.












