Początek lutego, przywitał nas kolejnym spotkaniem Dyskusyjnego Klubu Książki.
Teresce podobała się książka „Latawce” Romaina Garego. W Clery, Ambroży Fleury tworzy latawce, każdy jest inny, zrobiony z pasją. U Ambrożego wychowuje się jego bratanek Ludo – narrator w książce. Pewnego dnia Ludo spotyka na swojej drodze Lilę Bronicką, Polkę z arystokratycznej rodziny, zakochuje się w niej bez pamięci. Niestety Lili nie odwzajemnia uczucia, ma własny świat i wielu adoratorów. Autor ciekawie opisał zderzenie dwóch światów – skromnego chłopaka z wiejskiej rodziny, mającego niesamowitą pamięć do liczb oraz arystokratkę bujającą w obłokach, dla której kolejne przyjęcia, gry hazardowe, podróże to sens i cel w życiu. Książka ciekawa, warta przeczytania.
Kasia przeczytała książkę „Kobiety z Kabulu” Gayle Tzemach Lemmon. Książka porusza temat kobiet w kraju ogarniętym wojną, pokazuje ich przedsiębiorczość, prowadzenie własnych biznesów, utrzymanie rodziny, a wszystko to dzieje się pod bacznym okiem talibów, którzy tylko czekają na ich potknięcie. Kobieta w Afganistanie może trafić do więzienia z błahych powodów np. za odsłonięcie twarzy, zamienienie słowa z obcym mężczyzną, wyjście z domu bez mahrama. W tak niesprzyjających warunkach, głównej bohaterce Kamili udaje się stworzyć olbrzymią firmę, dającą zatrudnienie wielu kobietom.
Tereska zapoznała nas z książką Maureen Lee „Wrześniowe dziewczynki”. Irlandzka rodzina przybywa do Liverpoolu, na miejscu czeka rozczarowanie, chłód, strach i bieda, do tego dochodzi zbliżający się termin porodu. Nieoczekiwanie znajdują schronienie w rezydencji, gdzie pani domu także rodzi dziecko. Na świat przychodzą dwie dziewczynki i od tej pory ich życie nieustannie się splata. Wspólnie będą musiały stawić czoła wojnie. Ta powieść to doskonały przykład na to, że literatura może bawić, czasem wyciska łzy, ale przede wszystkim pokazuje jak skomplikowane i poplątane są ludzkie losy. Jak w krótkim czasie marzenia mogą się zmienić, a bieg zdarzeń wywrócić życie do góry nogami.
Lucynka opowiedziała o książce z serii „Czas niepokoju” Jagny Rolskiej. Na serię składają się trzy tytuły: „Córki stolicy”, „Dzieci fortuny”, „Synowie wojny”. W pierwszym tomie powieści autorka zabiera nas do przedwojennej stolicy, poznajemy losy młodych ludzi żyjących w rodzinach o różnym statusie materialnym. To też czas, gdy Żydzi stali się wrogami narodu Polskiego, a odmienność zaczęła napawać lękiem. Bohaterowie chcą z całych sił walczyć o siebie i swoje uczucia, pomimo tragicznych wydarzeń niesprawiedliwości i nierówności. W drugiej części wraz z bohaterami przemierzamy Warszawę i wyruszamy do Juraty, gdzie wyjeżdża każdy kto się liczy w towarzystwie. Gazety wciąż donoszą o kolejnych konfliktach na świecie i ostrzegają przed wybuchem wojny. W trzeciej części, wybucha wojna i bohaterowie muszą się zmierzyć z zastaną rzeczywistością. Panuje chaos, głód, bombardowanie. Coraz bardziej widoczna jest przepaść między jej mieszkańcami. Polecamy trylogię fanom sag.
Danusia mówiła o książce „Obsada” Danielle Steel. Główna bohaterka tworzy w nowojorskim piśmie rubrykę, która jest bardzo popularna wśród kobiet. Po niedanych dwóch małżeństwach, woli skupić się na dzieciach i pracy, niż angażować się w nowe miłości. Życie jednak przynosi niespodzianki i jedną z nich okazał się producent filmowy, który zainspirował ja do napisania scenariusz filmowego. Na planie wszyscy się do siebie zbliżają. Co z tego wyniknie? Zachęcamy do przeczytania książki.
Jola zapoznała nas z „Aksamitką„Grażyny Jeromin-Gałuszka, czwartą częścią sagi „Dwieście wiosen„. W tej części akcja powieści dzieje się w czasach komunizmu, bohaterowie postawieni wobec nowej rzeczywistości nie bardzo potrafią się w niej odnaleźć. Radość z wyzwolenia trwa krótko, gdy okazuje się, że stary terror bardzo szybko zastępuje nowy – dla niektórych równie dotkliwy.
Tereska przedstawiła nam książkę „Impresjonista„ Hari Kunzru, historię o definiowaniu własnej tożsamości. Śledzimy wędrówkę nietuzinkowego głównego bohatera od Lahore do Bombaju, a później przez Londyn i Paryż na tereny dzisiejszej Nigerii. Autor pomimo brytyjskiego obywatelstwa, zdecydowanie nie czuje szacunku do Anglików.
Krzysztof zapoznał nas z książką „Człowiek o fasetkowych oczach” Ming-yi Wu. Książka łączy w sobie gatunek science fiction z realizmem magicznym oraz wątki osadzone w realiach poruszających niemal wszystkie najważniejsze problemy współczesnego świata. Bohaterów dzieli wszystko, odmienne pochodzenie, kultura i religia, łączy przyjaźń, miłość i poczucie zagłady wobec planety Ziemi. Nie brakuje w książce opisów okrucieństwa np. corocznego procederu rzezi fok w Kanadzie i Norwegii. Przepiękna, pełna magii baśń z przesłaniem w tle.
Moderatorka DKK