Pierwsze spotkanie w lutym, rozpoczęliśmy od rozmowy o wydarzeniach na świecie. Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii oraz wojna w Ukrainie zaprzątają nasze głowy i zastanawiamy się co jeszcze przyniesie nam czas, ponieważ tyle tragedii dzieje się Ziemi.
Jako pierwsza zabrała głos Krystyna i przedstawiła książkę „Wędrówka dusz” Michaela Newtona. Tematem książki jest reinkarnacja, stanowi zapis seansów hipnotycznych doktora Michaela Newtona. Opowiada o nastawieniu do śmierci i o tym, że nie jesteśmy na ziemi tylko raz, ale odradzamy się w innych postaciach. Książka wywołała wiele kontrowersji, jedni uważają że tak może być a inni, że to bajanie i science fiction.
Tereska przeczytała książkę Olgi Tokarczuk „Empuzjon”.To pierwsza książka napisana przez noblistkę po otrzymaniu nagrody. Jest to książka złożona o wielu warstwach. Fabuła jest spokojna i nieśpieszna ale książka nie jest nudna. Książkę można rozpatrywać na różne sposoby. Widzimy w niej wołanie o tolerancję i napiętnowanie wobec odmienności. Zastanawiające jest tylko dlaczego znajduje się w niej tyle szowinistycznych wypowiedzi.
Ewa i Lucynka przeczytały książkę Pera Pettersona pt.: „Nie zgadzam się”. Jednak każda z nich zwróciła uwagę na coś innego. Lucynka opowiadała o traumie dzieci, które były maltretowane przez ojca, Ewa zwróciła uwagę na przyjaźń między chłopcami, którzy jako dzieci sobie pomagali i spotkali się po latach właściwie jako obcy sobie ludzie. Obie natomiast stwierdziły, że to dobrze napisana i bardzo smutna powieść.
Jola jest w trakcie czytania sagi rodu Petrycych, składającej się z pięciu tomów, Mirosławy Karety. Jest to opowieść o losach krakowskiej rodziny. Fabuła rozpoczyna się podczas wojny, gdy Polka i Niemiec zakochują się w sobie. Dalsze losy rodziny ciągną się podczas czasów PRL-u i przemian lat dziewięćdziesiątych. Książka trzyma w napięciu, pokazuje moralne rozterki bohaterów. Autorka w mistrzowski sposób łączy skomplikowane koleje życia rodziny, miłość i wielką historię.
Tereska poleciła nam książkę „Akwarium. Opowieść o związku literatów polskich w PRL-u” Tomasza Potkaja. Jeśli interesują cię sylwetki pisarzy i historia związku literatów to jest to książka dla ciebie. Autor wykonał tytaniczną pracę zgłębiając archiwa związku, dokumenty ze zjazdów i debat, a także poznał relacje samych pisarzy. Związek reaktywowano po drugiej wojnie światowej i miał on niewiele wspólnego ze swoim poprzednikiem z roku 1920. Przede wszystkim miał być kuźnią talentów, osoby te miały docenić możliwość rozwoju i pisania w nowej rzeczywistości.
Danusia zaproponowała książkę „Nie ma nieba” Jolanty Kosowskiej. Możemy zadać sobie pytanie lekarz to zawód czy powołanie? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Pani Jolanta – autorka pisząca sercem, dająca czytelnikowi dużą porcję emocji. W książce poznajemy opowieści o lekarzach ich rozterkach osobistych i zawodowych, o ich odpowiedzialności i empatii dla pacjentów. Okazuje się, że niektóre relacje pacjent – lekarz bywają bardzo osobiste. Książka jest poruszająca i warta przeczytania.
Bożenka zachwyciła się książką „Ostatnie lata polskich Kresów” Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka. O książce mogliście przeczytać w poprzedniej notatce, to doskonale napisana książka, przybliżająca nam znane i nieznane fakty z życia tamtejszych ludzi. Dodano również wiele ciekawych zdjęć.
Ania zaproponowała książkę z serii „Miłość, namiętność, pożądanie” Danki Braun. Cykl ten składa się z sześciu części. Jest to romans przystojnego chirurga i przeciętnej urody księgowej. Historia pełna perypetii i emocjonalnych zawirowań. Książka raczej dla pań.
To tyle na dzisiaj, kolejne opinie recenzentów już podczas kolejnego spotkania DKK.
Moderatorka DKK